Menü Kapat

Bir Mülakatı Nasıl Bitirirsiniz?

Peki, Bir Mülakatı Nasıl Bitirirsiniz? Mülakat sona erdiğinde, iyi bir izlenim bırakmak için yalnızca birkaç saniyeniz kaldığını anlayınca alçakgönüllü paniklemeye başlayabilirsiniz. Anahtar, yüksek bir notla bitirmek ve görüşmecinin rol için aday olduğunuzu bilmesini sağlamaktır, ancak bunu nasıl yaparsınız?

Bir Mülakatı Nasıl Bitirirsiniz

Her şeyden önce, endişelenme! “Bir Mülakatı Nasıl Bitirirsiniz?” öğrenmenize yardımcı olmak için buradayız. Aşağıda, bir profesyonel gibi bir iş görüşmesini nasıl bitireceğinize dair birkaç sağlam ipucu bulunmaktadır. Aşağıdaki adımları izleyin ve işe alım müdürünü etkilerken görüşmenizi güzelce kapatacaksınız.

İşe olan İlginizi yineleyin

Görüşmecinin, pozisyonu istediğinizi bilerek iş görüşmesinden ayrıldığından emin olun. Sizi ideal bir aday yapan şeyin ne olduğunu yineleyerek bunu sağlamlaştırın. Örneğin, uzman olduğunuz iş tanımında listelenen bir beceriyi gündeme getirebilirsiniz. Sesinizi heyecanlandırın ve şirketleri için büyük bir varlık olacağınızı vurgulayın.

Sorular sorun

Mülakatın sona erdiğini anlamanın kolay yolu, mülakatı yapan kişinin “sorunuz var mı?” diye sormasıdır. Şirketleri veya belki bir sonraki adım hakkında bir veya iki soruyla hazırlıklı olun. Sadece hayır dememeye çalışın çünkü bu aşırı ilgiyi göstermez.

Kafanızda birkaç genel soru olsun ve bir tanesini bu nokta için saklayın. Örneğin, şirketteki kültürü veya role özgü bir şeyi sorabilirsiniz.

Mülakat sonunda kaç soru sormalısınız?

İstediğin kadar sormalısın. Bir mülakatın sonunda cesur olmak, anlaşmayı sizin için imzalamanın anahtarı olabilir. Mülakatı yapan kişiye, açık pozisyonda veya bir bütün olarak işletmede sizinle ilgili herhangi bir endişesi olup olmadığını doğrudan sorun.

Bu riski alırsanız, daha sonra ne olabileceğini cevaplamaya hazır olun. Rolün bir yönü için deneyim eksikliği, ortaya çıkabilecek ortak bir endişedir.

Hızlı öğrenen ve hızlanmak için ne gerekiyorsa yapmaya istekli olduğunuzu gösteren bir yanıt hazırlayın. Kısacası, ihtiyacınız olan cevapları alana kadar sorun.

Bir sonraki adımı isteyin

Sonraki adımlar için görüşmede sorun. Bu, role olan ilginizi güçlendirir. Bir karar vermeden önce zamanlamayı ve başka görüşmeler olup olmadığını sorgulayın.

Proaktif olmak, süreçte daha hızlı ilerlemeye yardımcı olabilir. Bir sonraki görüşmenizi ayrılmadan önce planlayabilirsiniz.

İyi kapanış görüşmesi soruları nelerdir?

Muhtemelen, rol için başvuran tek aday siz değilsiniz. İş arayan diğerleri de muhtemelen yan odada mülakatlarını bekliyorlardır.

Mülakatlarınız sonu, tasvir ettiğiniz son izlenimdir. Bu nedenle bu, henüz almadığınız tüm bilgileri istemek için önemli bir zamandır. İşte üç hızlı örnek:

  • Sonraki adımlar nelerdir?
  • Burada çalışmakla ilgili bilmem gereken bir şey var mı?
  • Bunu ne zaman duymayı bekleyebilirim?

Karşılıklı bağlantıları ortaya çıkarın

İşe alım müdürü ile kişisel bir karşılıklı bağlantınız varsa, görüşmenin sonu bunu gündeme getirmek için harika bir zamandır. Görüşmeyi yapan kişi, kariyerinizin, özgeçmişinizin ve e-posta adresinizin tanımının ötesinde sizi hatırlamanın başka bir yolunu bulacaktır.

Bunu görüşmenin sonuna kadar kaydetmek, bir meslektaşınız veya arkadaşınızın yardımı olmadan parlamanıza olanak tanır. Görüşmeniz sırasında ilişki kurabilirseniz, şirketlerinde işe alınma şansınız daha yüksek olacaktır.

Ayrılmadan önce, sizinle mülakat yapan kişiye fırsat için teşekkür ettiğinizden emin olun. Muhtemelen iş için görüşme yapacak birkaç adayları vardır ve siz onların gününden zaman ayırıyorsunuz, bu yüzden kapanışta bir görüşme rezervasyonu yapma şansı için onlara teşekkür etmelisiniz.

Neden onların ekibine uygun olduğunuzu ve fırsat verilirse neden şirketlerinde profesyonel bir başarı elde edeceğinizi özetlemeyi unutmayın.

Yukarıdaki adımları izleyin ve mülakatlarınızda büyük bir sıçrama yaparak iş arama sürenizi nasıl kısaltacağınızı öğreneceksiniz. Bu ipuçları her tür görüşmeye uygulanabilir, bu nedenle iş aramanızın bir sonraki görüşmenizle bitmesini sağlamak için bu ipuçlarını dikkatlice izleyin.

Göz Atmanız Gereken Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir