Menü Kapat

Bir Kapak Mektubu Ne Kadar Uzun Olmalıdır?

kapak mektubu ne kadar uzun olmalıdır

Kapak mektubu ne kadar uzun olmalıdır? Amacına göre çok uzun veya çok kısa olmayan kapak mektupları yazmanın bir ustalığı vardır. Bu içerikte bir kapak mektubu ne kadar uzun olmalı ve yazarken neler yapılmalı bunlardan bahsedeceğiz.

Kötü Yazılmış Bir Kapak Mektubunun Sonuçları Nelerdir?

Bir kapak mektubu eklememeniz gereken durum, kötü yazılmış olmasıdır. Yazınız tam olarak iyi değilse, size yardım etmesi için bir arkadaşınızı bulun, ancak size iyi yansıyacağından emin değilseniz bir ön yazı göndermeyin.

Standartların altında bir yazı göndermektense, düzenlemek ve değiştirmek için bir gün beklemek daha iyidir.

Buradan ulaşın: “Peki, her iş için kapak mektubu eklemek zorunda mıyım?

Bir Kapak Mektubunda Nelerden Kaçınmalısınız?

Kapak mektubunuzun çok kişisel olmaması önemlidir. Elbette, rol hakkında araştırma yapın, ancak işe alım müdürüyle nasıl bu kadar çok ortak noktanız olduğu hakkında konuşmaya başlamayın veya onlara kişisel yaşamınız hakkında özel ayrıntılar anlatmayın.

İlginizi çekebilir: Kapak mektubun için en iyi yazı tipleri

Muhteşem Bir Kapak Mektubu Yazmanın Yapılması Gerekenler

Eski bir deyiş, “İlk izlenim bırakmak için yalnızca bir şansınız var”, birisiyle yüz yüze tanışırken kesinlikle doğrudur ve birisine potansiyel bir iş fırsatı hakkında yazarken de aynı derecede önemlidir. Evet, bazıları işverenlerin ön yazılara bakmayabileceğini veya Başvuru Sahibi Takip Sistemlerinin ön yazıları almayabileceğini, ancak bir tanesini dahil etmemek için diskalifiye olma şansını kullanmadığını söylüyor. Aşağıda, kendinizi diğer başvuru sahiplerinden ayırabilmeniz için bir ön yazı yazarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı fikirler bulunmaktadır:

 • Spesifik Olun: Mümkün olduğunda, kapak mektubunu “Kimi İlgilendirebilir” yerine belirli bir kişiye yazın. İşe alımdan sorumlu kişiyi araştırmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. İş tanımında yer almıyorsa İnsan Kaynakları veya Departmanı arayın ve kime iletilmesi gerektiğini öğrenin.
 • Kişiliğinizi Gösterirken Kendinizi Satın: Bir kapak mektubu, özgeçmişinizde veya CV’nizde olanı tekrarlamak anlamına gelmez. Karakteriniz hakkında biraz fikir göstermek, uzmanlığınızı satmak ve başvurduğunuz pozisyon ve kurum için ilginizi göstermek için bir şanstır. Anahtar, kişiliği gösterirken profesyonelliği korumaktır.
 • Kısa Olun: Kapak mektupları bir sayfa uzunluğunda olmalı ve üç ila dört paragrafa bölünmelidir.
  • İlk paragraf, yazma nedeninizi ve pozisyonu nasıl duyduğunuzu belirtmelidir: Dikkat çekici, ancak profesyonel bilgiler ekleyin. Örneğin, “10 yılı aşkın bir süredir sınıfta ve çevrimiçi olarak lisans ve yüksek lisans düzeyinde biyoloji dersleri veren deneyimli bir öğretim üyesi ve endüstri uzmanıyım.”
  • İkinci paragraf, niteliklerinizi açıklamak ve becerilerinizin, deneyiminizin veya araştırmanızın işverenin aradığıyla nasıl örtüştüğünü belirli örneklerle vurgulamak için kullanılmalıdır. Örneğin, “Etkili bir fon toplayıcıyım” demek okuyucuya bir şey ifade etmez. Bunun yerine, “Geçen yıl içinde bağışları %150’den fazla artırarak 3 milyon doları aştım” demeyi deneyin. İşverenler, söylediklerinizi destekleyen kanıtları sever.
  • Üçüncü paragraf, okuyucuya değerlendirmeleri ve durumu daha fazla tartışmak üzere bir araya gelme fırsatı talep etmelerine sebep olmalıdır. İşverenin size ulaşmanın en iyi yolunu bilmesi için iletişim bilgilerinizi de (telefon numarası/e-posta) sağlamalısınız. Başka bir seçenek de daha proaktif olmak ve sizin tarafınızdan bir takip eylemi belirtmektir. Örneğin, “Konuşmak için bir zaman ayarlamak için önümüzdeki birkaç gün içinde sizinle iletişime geçeceğim.” Ardından, yapacağınızı söylediğiniz şeyi gerçekten yaptığınızdan emin olun!
 • Özelleştirin: Birden fazla kuruma ön yazı ve özgeçmiş gönderiyor olsanız da, genel bir şablon mektup oluşturarak bunu şirketlere bildirmeyin! Örneğin, “Üniversiteniz için çalışmakla çok ilgileniyorum” yazmak yerine, “üniversiteniz” ifadesini gerçek okul adıyla değiştirerek özelleştirin. Ayrıca, yeteneklerinizle kurumun özel ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olun. İşverenler, “herkese uyan ” tipte bir kapak mektubu kullandığınızı anlayabilir ve bundan hoşlanmazlar! Kolej veya üniversitenin adını belirtmek için fazladan birkaç dakika ayırarak ve onlara nasıl fayda sağlayabileceğinizi ele alarak, kendinizi genel bir ön yazıdan ayırabilirsiniz. Ayrıca, kapak mektubuna asla “Benim adım ____” diyerek başlama.
 • Düzeltme Yapın: Bu bariz bir iş, ancak çok önemli! Dilbilgisi hatalarınız veya yazım hatalarınız varsa bu durum sizi bir pozisyon için değerlendirilmekten hemen diskalifiye edebilir. İşverenler bunu genellikle dikkatsiz ve etkili bir şekilde yazamama olarak görürler. Her zaman düzeltme okuması yapın ve mümkün olduğunda bir arkadaşınızın da düzeltme okumasını sağlayın.

İlginizi çekebilir: Etkili 5 Kapak Mektubu Örneği

Kapak mektubunun amacı, onları harika bir aday olduğunuza ikna ederek okuyucunun dikkatini çekmek, özgeçmişinizi ve profilinizi okumak istemelerini neden olmaktır. Bu sayede mülakat fırsatını yakalama şansınız artacaktır. Tıpkı kağıt üzerinde yaptığın gibi. İyi şanlar!

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Ön Yazı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir