Menü Kapat

Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı? 4 Cevap Önerisi

Bilmemiz Gereken Başka Bir Şey Var mı?

Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı? sorusu bir iş görüşmesinin sonunda genellikle tercih edilen mülakat sorularından bir tanesi.

Yanıtınızı bir duruşmadaki kapanış konuşması gibi düşünün: Görüşme sırasında tartışılan ana noktaları özetlersiniz. Talip olduğunuz pozisyon için savaşırsınız.

Bana kendinden bahset” sorusuna çok benzeyen bu açık uçlu soru, görüşmenin kontrolünü elinize almanıza ve adaylığınıza yardımcı olacak bilgileri paylaşmanıza olanak tanır.

Mülakatta Bu Soruya Neden Yer Verilir?

 • Görüşmeciler, kişiliğiniz, öz bilginiz ve etkili iletişim kurma beceriniz hakkında bir fikir edinmek için bunun gibi açık uçlu mülakat sorularından faydalanır.
 • Mülakatı yapan kişi, iş için bir aday olarak potansiyelinize olan güveninizi gösterip gösteremeyeceğinizi görmek ister.
 • Ayrıca, yoğun bir konuşmanın sonunda, kalıcı bir izlenim bırakmak için diyaloğu sürdürmeye istekli olursanız, etkileneceklerdir.

Nasıl Cevap Verilir?

 1. Cevabınıza, halihazırda paylaştığınız bazı güçlü yönlerin bir özetiyle başlayın. Bu, görüşmecinin pozisyon için neden güçlü bir aday olduğunuzu hatırlamasına yardımcı olacaktır.
 2. Niteliklerinizi özetledikten sonra, listenizden kapsanmayan bir veya iki öğe ekleyin. Bunlar, henüz bahsetmediğiniz beceriler, yetenekler veya sahip olduğunuz deneyimler…
 3. Bahsettiğiniz her şeyin pozisyonla alakalı olduğundan emin olun. İş gereksinimleriyle ne kadar yakınsanız, teklif alma şansınız o kadar artar.
 4. Zaman varsa belirli bir örnekten bahsedin. Mümkünse, bu kalitenin başka bir şirkete değer katmasına nasıl yardımcı olabileceğini açıkça belirtin. Bunu yaptıktan sonra, işe ve kuruluş için çalışmaya olan güçlü ilginizi bir kez daha vurgulayın.

Bu tür bir yanıt iki şey yapar:

 • Neden güçlü bir aday olduğunuzu özetler.
 • Görüşmeciye pozisyon hakkında hevesli olduğunuzu gösterir.

Unutmayın, bu sizin kapanış konuşmanızdır. O nedenle görüşmeciye ideal aday olduğunuzu kanıtlayın. Bu iş için mükemmel olmanızın tüm nedenlerini hatırlatın.

İlgilinizi çekebilir: Mülakat Sorusu: Sizi benzersiz yapan şey nedir?

Bu Suru Başka Hangi Türlerde Karşımıza Çıkabilir

 • Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
 • Söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
 • Bana söylemek istediğin herhangi bir şey var mı?
 • Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
 • Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
 • Herhangi bir sorunuz veya eklemek istediğiniz bir şey var mı?

En İyi Cevaplardan Örnekler

Kişisel deneyimlerinize ve geçmişinize uyacak şekilde düzenleyebileceğiniz örnek mülakat yanıtları şunlardır:

Örnek Cevap #1

İşe alım uzmanı: Bilmemizi istediğiniz başka bir şey var mı?

Güçlü yönlerimi ortaya çıkarmak için çok titiz bir iş çıkardınız. Yazma, sunum ve bilgisayar becerilerimi tartıştık, ancak size ikna etme yeteneklerimden bahsetme fırsatım olmadı. Örneğin, yedi yerel işletmeyi kardeşliğim için düzenlediğim yardım koşusuna sponsor olmaya ikna edebildim. Bir keresinde de stajım sırasında yerel medyaya bir müşteriyle ilgili birkaç hikayeyi başarıyla yerleştirdim.

Neden İşe Yarar:  Bu aday, görüşmede ortaya çıkmayan kişisel güçlerinden birkaçına değinmeyi hatırlayarak aklının varlığını gösterir ve ifadelerini desteklemek için iki açıklayıcı örnek sunar.

Örnek Cevap #2

İşveren: Bilmemizi istediğiniz başka bir şey var mı?

İnanılmaz derecede titiz olduğunuzu düşünüyorum. İletişim becerilerim, departmanlar arası çalışma yeteneğim ve halkla ilişkiler deneyimim gibi temel güçlü yönlerimi tartıştık. Ancak henüz bahsetmediğim önemli bir beceri de web tasarımıdır. XYZ Halkla İlişkiler firmasında bir müşterisi için yeni bir web sitesi tasarlamaya yardım ettim. Müşteri tasarımımdan son derece memnun kaldı ve hatta CEO’muza becerilerimi öven bir mektup gönderdi.

Neden Çalışıyor:  Bu cevap, adayın işverene sunabileceği şeylere (bu durumda web tasarım becerileri) “değer katmak” için tasarlanmıştır. Web tasarımı, iş listesinde özellikle gerekli olmayabilir. Diğer tüm başvuru sahiplerinin sahip olamayacağı yararlı bir ek yetenektir. Bir mülakata giren adayların çoğu, iş için birincil niteliklere sahip olacaktır; bu nedenle, masaya getirebileceğiniz “ekstra” becerileri açıklamak iyi bir stratejik hamledir.

Örnek Cevap #3

Mülakatçı: Bilmemizi istediğiniz başka bir şey var mı?

Beni bu pozisyon için güçlü bir aday yapan bir dizi iş deneyimim var. On yıllık öğretmenim. İdari ve iletişim becerilerime güveniyorum. Ayrıca gençler için okul sonrası programları yürütme deneyimim olduğunu da eklemek isterim. Önceki işimde okul sonrası programı yönetiyordum. On dokuz kişilik bir kadroya sahip okul gazetesiydi. Ve on iki kişilik bir kadroya sahip edebiyat dergisi idi. Ayrıca, buradaki fırsat için çok heyecanlı olduğumu da belirtmek isterim. Bu işi sürdürmek için son derece motiveyim ve işe alınırsam başarmak için maksimum enerjiyi harcayacağım.

Neden Çalışıyor:  Bu cevap, adayın yıllara dayanan deneyim sayısını yinelediği, yararlı ve ilgili geçmiş deneyimlere ilişkin ek örnekler sağladığı ve pozisyona ve işverene yönelik coşkusunu yeniden ifade ettiği için etkilidir.

Örnek Cevap #4

İşe alım yetkilisi: Bilmemizi istediğiniz başka bir şey var mı?

Müşterilerle çalışma deneyimim, yazılı ve sözlü iletişim becerilerim beni güçlü bir aday yapıyor. Becerilerimin, yeteneklerimin ve deneyimlerimin çoğunu tartıştık. İşe alınırsam beni daha da etkili bir çalışan yapacak başka bir beceri üzerinde eğitim alıyorum. Bu bir bilgisayar programlama kursu ve SQL ile Java öğreniyorum. Bu iş fırsatı konusunda son derece tutkuluyum. Becerilerimin beni güçlü bir aday yaptığına inanıyorum.

Neden Çalışıyor:  Bazen bir aday, bir işverenin iş ilanında listelediği tüm becerilere sahip olmayabilir. Özellikle yaygın olarak istenen teknik beceriler söz konusu olduğunda, aynı zamanda iş piyasasındayken eğitim almak akıllıca bir harekettir. Bu, işverene, iş performansınızı artıracak becerileri geliştirmeye devam etmek için bağımsız inisiyatif alma yeteneğinizi gösterir.

En İyi Cevabı Vermek İçin İpuçları

 • İşinizde mükemmel olmanıza yardımcı olacak 6 ila 8 varlıktan oluşan bir liste hazırlayın. Bu tür bir soruya hazırlanmanın ilk adımı, ne sunmanız gerektiğine dair net bir anlayışla görüşmeye girmektir. Listenize, iş listesinden anahtar kelimeler eklemeye çalışın  .
 • Varlık listeniz, görüşme boyunca güçlü yönlerinizle ilgili soruları yanıtlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca toplantının sonunda eklemek istediğiniz bir şey var mı diye sorulduğunda, görüşmeciye henüz anlatamadığınız özellikleri listelemeye hazır olun.
 •  Geçmişte bu becerileri uygulayarak diğer şirketlere değer kattığınızı kanıtlayan işinizden, gönüllünüzden veya akademik geçmişinizden örnekler sunmaya hazır olun .
 • Şirket kültürünü, değerlerini ve misyon beyanını öğrenmek için şirketi araştırın. Ardından, varlık listenizde, işverenin şirket kültürüyle en doğrudan örtüşen güçlü yönleri işaretleyin ve bunları yanıtınıza dahil etmeye çalışın.

İlginizi çekebilir: Harika bir akademik özgeçmiş nasıl yazılır?

Bunları Söylemenizi Önermiyoruz!

Teşekkür ederim söyleyecek bir şeyim yok: Gerginlik veya alçakgönüllülük nedeniyle bu soruyu yanıtlamamayı seçerseniz, görüşmeci bunu, görüşme sırasında iş ve şirket hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra artık bu konuyla ilgilenmediğinizin bir işareti olarak kabul eder. Bunun yerine, cevabınızı, pozisyon teklif edilme isteğinizi iletmek için kullanın. 

Maaş ve yan haklardan bahsetmenin sırası değil: Özellikle bu bir ilk görüşmeyse, maaş, yan haklar ya da esnek çizelgeleme hakkında konuşmanın zamanı değil; Hala becerilerinizi “sattığınız” aşamadasınız, bu nedenle işverene neler sunabileceğinize odaklanmanız gerekiyor.

Çok fazla kişisel bilgi vermeyin:  İşinizden çok fazla izin istemenize neden olabilecek kişisel politika, din veya hobilerden bahsetmemeye özen gösterin.

Bu Sorulara da Hazır Olun

Evet, sona geldik! “Bilmemizi istediğiniz Başka Bir Şey Var mı?” sorusuna nasıl cevap verebileceğinizi artık biliyorsunuz. Peki, sizi korkutan mülakat soruları var mı? Lütfen bunları bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

1 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir