Menü Kapat

Başka İşlere Başvurdunuz mu? (+10 cevap önerisi)

İş görüşmesi sorusu: Başka şirketlerle görüşüyor musunuz?

“Başka işlere başvurdunuz mu?” sorusu mülakatlarda işe alım uzmanlarının sıklıkla merak ettikleri sorulardan biri. Bunu sormalarının bazı nedenleri var. Soruyu en iyi karşılayacak 10 cevap önerisi şuan yazımızın içerisinde. Soruya dair tüm detaylar hakkında cevap bulabilirsin. Şimdi işe alım uzmanlarının bu soruyu sorma sebepleriyle devam edelim.

Bu soruyu neden soruyorlar

İşe alım uzmanları sorma gereksinimi duyduğu durumlar;

  • Başvurunun senin için ne kadar önemli olduğu merak ettikleri ilk noktalardan. Ne kadar ayırt edicisin?
  • İş bulmak dışında hedefleri var mı?
  • İlgini çeken pozisyonlar neler?
  • Bu sizin için en iyi seçim mi?
  • Pozisyon için arayış süreci içerisinde aday uygun ise birlikte çalaşabilme olasılığını değerlendirmek.

Önemli: Başvurduğunuz pozisyonlardan mümkün olduğunca detaylı bahsetmeyin.Sadece işe alım uzmanının merakını giderecek bir cevap vermeyi tercih edin.

Örnek 1

Soru: Başka işlere başvurdunuz mu?

Cevap: Son zamanlarda göz attığım ilanlardan beni en çok heveslendiren bazı pozisyonları takibe aldım. Şirketinizde istediğim rol için ise heyecanlıyım.

Örnek 2

Soru: Burası dışında başvurularınız var mı?

Cevap: Şuan pozisyonumla ilgili istihdamlar oldukça mevcut. Bu da doğru fırsatı yakalamak için daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Şirketiniz dışında takip ettiğim 2 pozisyon daha var.

Örnek 3

Soru: Başka işlere başvurdunuz mu?

Cevap: Başvurduğum pozisyonlar oldu; çünkü en kısa sürede iş bulmak gibi bir hedefim var. Ancak başvurduğum pozisyonlar benim için özel. Burada olmaktan mutluyum, pozisyonla ilgili detayları öğrenmek için sabırsızlanıyorum.

Örnek 4

Soru: Burası dışında başvurularınız var mı?

Cevap: İş aramaya yeni başladım. Başvurularım oldu ve şuanda özgeçmişim ile ilgilenen firmalar var. Bu ise ilk mülakatım. Umarım beklediğim pozisyonu burada yakalarım.

Örnek 5

Soru: Başka işlere başvurdunuz mu?

Cevap: Hayır. Bildiğiniz gibi şuan çalışıyorum. Benim için mükemmel bir iş deneyimi olacağını düşündüğüm için şirketinize başvurdum. İlgilendiğim işlerin, kazanımlarıma devam edebileceğim ve kariyerime fayda sağlaması benim bu konudaki prensibim.

Örnek 6

Soru: Burası dışında başvurularınız var mı?

Cevap: Bildiğiniz gibi şuan pozisyonumla ilgili çok fazla talep var. iyi bir incelemeden sonra başvurduğum pozisyonlar oldu. Beni buraya getiren şey ise heyecanım. 2019 da …… başarınız beni her seferinde ilgilimi çekiyor.

Örnek 7

Soru: Başka işlere başvurdunuz mu?

Cevap: Hali hazırda çalışmaktayım. Şirketiniz dışında başvurum yok. Burada olmak bir çok kişinin hayali. Bende buna hak ettiğimi düşünüyorum.

Örnek 8

Soru: Burası dışında başvurularınız var mı?

Cevap: Yeni mezunum. Stajlarım dışında profesyonel bir iş deneyimim olmadı. O yüzden heyecanla takip ettiğim başvurularım var. Şirketinizde başlamak ise beni en az diğerleri kadar heyecanlandırıyor.

Örnek 9

Soru: Başka işlere başvurdunuz mu?

Cevap: Çok fazla başvuruda bulunarak iş bulma şansımı artırmak yerine, az sayıda ama beni heyecanlandıran başvurulara daha fazla odaklanıyorum. Size ulaşma yöntemlerimden bu pozisyonu ne kadar istediğimi tahmin edebilirsiniz.

Örnek 10

Soru: Burası dışında başvurularınız var mı?

Cevap: Şuan alanında en iyi firmalardan birinde pozisyon elde edebilme maksadıyla mülakattayım. Bunu bir iş arayışı gibi değilde burada çalışmanın bir tutkum olduğu şeklinde düşünmenizi isterim.

Önemli: Eğer “Başka işlere başvurdunuz mu?” sorusu size sorulan son sorulardan birisi ise olumlu bir izlenim bırakmış olma ihtimaliniz yüksektir.

Sonuç

Bunlar böyle bir soru karşısında verilebilecek cevaplardan bazılarıdır. Genişletilmiş bir cevap vermek zorunda da değilsiniz. Evet ya da hayır diyerek bile cevaplanabilir. Mülakatçı isterse detayları zaten soracaktır.

Çok fazla düşünmenin ya da cevapsız kalmanın anlamı yok. Sadece kendini en iyi şekilde ifade edebilmek için elinden geleni yap. Gergin ve yetersiz bir duruş yerine kendinden emin ol. Böylece şansını kat kat artırabilirsin.

İyi şanslar.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir