Menü Kapat

Başka Hangi Firmalarla Görüşme Yapıyorsunuz?

başka hangi firmalarla görüşme yapıyorsunuz

Başka Hangi Firmalarla Görüşme Yapıyorsunuz?” sorusunu yanıtlamanın bir yolu var. bu herhangi bir işvereni etkileyecek. Ve aynı anda kaçınmanız gereken iki büyük hata var.

Endişelenmeyin, bu makalede tam olarak ne yapmanız gerektiğini size anlatacağım.

Şuna bakacağız:

Görüşmeciler neden “Başka hangi firmalarla görüşme yapıyorsunuz?” gibi sorular soruyorlar. veya “başka bir yerde görüşüyor musunuz?”

Başlayalım…

İşverenler Neden Diğer Hangi Şirketlerle Görüştüğünüzü Soruyor

Görüşmecilerin başka bir yerde görüşme yapıp yapmadığınızı veya başka hangi şirketlerle görüşme yaptığınızı sormayı sevmesinin birkaç nedeni vardır. Ve bunu genellikle ilk telefon ekranında sorarlar. Bu yüzden buna hazır olmanız gerekir.

İşte neden soruyorlar:

Öncelikle iş aramanızın genel olarak nasıl gittiğini görmek istiyorlar. Genel olarak mülakat alıp almadığınızı, kendinize güveninizi vs. görmek istiyorlar.

Ardından, yakında iş teklifleri bekleyip beklemediğinizi bilmek istiyorlar. (Bu, süreçlerini hızlandırabilmeleri veya en azından sizinle görüşmeye başlarken ne bekleyeceklerini bilmeleri içindir).

Son olarak, ne tür işler aradığınızı merak ederler. İşlerinin, istediğiniz şeyin genel kalıbına uyduğundan emin olmak istiyorlar.

İşverenler, sadece gördükleri herhangi bir şey için başvurmakla kalmayıp, iş aramalarında hedeflenen ve spesifik olan birini işe almak isterler. Bu nedenle, ideal olarak işverenlere, kendilerine benzeyen başka şirketlerde veya onlarınkine benzer başka pozisyonlar için görüşme yaptığınızı göstermek istersiniz.

Bu nedenle işverenler mülakatta “Bu pozisyona neden başvurdunuz?” gibi sorular soruyorlar. ve “Neden bu işi istiyorsun?

Yani bu hileli bir soru değil. Sadece iş aramanız ve aradığınız şey hakkında bir fikir edinmek istiyorlar. Ve sonra iş aramanızda ne kadar ilerlediğinizi görmek istiyorlar.

Ancak bu, kaçınmanız gereken bazı hatalar olmadığı anlamına gelmez.

Ve bu onlara görüşme yaptığınız diğer şirketlerin isimlerini söylemeniz gerektiği anlamına gelmez. Çünkü söylemezsiniz (ve söylememelisiniz).

Başka hangi firmalarla görüşme yapıyorsunuz?” Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

YAPMANIZ GEREKEN TEK ŞEY:

İşveren başka bir yerde mülakat yapıp yapmadığınızı sorduğunda harika bir cevap vermenin anahtarı burada.

Asıl amacınız, onlara onlarınkine benzer işler aradığınızı göstermektir. Yani şunları söyleyebilirsiniz:

“Sizinki gibi teknoloji odaklı diğer şirketlerle mülakat yapıyorum. Yakın zamanda iş aramaya başladım. Bu yüzden mülakatlara yeni başlıyorum. Ancak bu tür bir şirkette rol bulmaya odaklandım ve bu yüzden bu pozisyona başvurdum.”

Buradaki anahtar, onlara belirli şirket adlarını söylemeden veya daha fazla ayrıntıya girmeden, görüştüğünüz şirket türlerini anlatmaktır. Bu, bu mülakat sorusunu çabucak geçmenize ve devam etmenize yardımcı olacak!

Ardından, ikincil hedefiniz kendinize olan güveninizi göstermek ve şu ana kadar biraz başarılı olmuş gibi davranmak!

Çok fazla görüşme yapmadıysan sorun değil. Yine de, “İş aramaya yeni başlıyorum, ancak telefon görüşmeleri planlamaya başlıyorum ve işlerin nasıl gittiği konusunda kendime güveniyorum” diyebilirsiniz.

Ya da, “İş arayışımda nispeten erken yaştayım, ancak özgeçmişimde bazı küçük şeyler almaya başlıyorum, bu yüzden şu ana kadar olan şeyler hakkında iyi hissediyorum” diyebilirsiniz.

Şimdiye kadar istediğiniz kadar mülakat yapmamış olsanız bile bu şekilde kendinden emin ve iyimser görünebilirsiniz! Burada koca bir yalan söylemek zorunda değilsin ama asla “Aslında beni arayan ilk şirketsin. Altı aydır başvuruyorum ve başka kimse ilgilenmedi.”

Cevabınızın son parçası olarak, yakında iş teklifleri bekliyorsanız, onlara söylemelisiniz. “Birkaç son aşamadaki görüşmem oldu ve önümüzdeki haftanın sonunda iş teklifleri alabilirim” diyebilirsiniz.

Bu şekilde, isterlerse süreçlerini hızlandırabilirler veya tek bir mülakatda birden fazla kişiyle görüşmenizi sağlayabilirler! Rakip bir teklifleri olduğunu bilseler, şirketlerin işleri hızlandırmak için neler yapabileceklerine şaşıracaksınız.

Bu konuda yalan söylemenizi tavsiye etmem ama eğer doğruysa, bunu paylaşmak uygun olur… bir işe alım görevlisi veya İK çalışanı ile ilk telefon görüşmesi dahil.

Mülakatlarda En Sık Sorulan Sorular

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir