Menü Kapat

Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?

Başkasının Veremeyeceği Neyi Bize Sunabilirsiniz?

Bir işveren “Bana başka birinin yapamayacağı ne sunabilirsin?” diye sorduğunda panik yapmayın. Bu bir test değil. Bu çok yaygın bir mülakat sorusu. Ve çok yaygın olduğu için, önceden bir cevap hazırlayabilirsiniz.

Bir işe alım uzmanının bu soruyla öğrenmeye çalıştığı 3 ana şey vardır. 

Mülakat sorusu: Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?

Görüşmeyi yapan kişi uzun soluklu bir cevap aramıyor, çünkü daha önce görüştükleri adayların birçoğu bu soruya cevap verdi. Önemli olan cevabınızın diğer adaylardan daha farklı ve mantıklı olması. Peki “Başka birinin yapamayacağı ne sunabilirsin? sorusuna nasıl cevap verilir.

Bu soru, sizi rakiplerinizden ayırmalarını sağlayacak benzersiz bir vurgulama şansı sunuyor.

Bana başka birinin yapamayacağı ne sunabilirsin? sorusuna başarılı bir cevap vermek için özgüven, alçakgönüllülük ve öne çıkmaya hazırlık arasında bir denge kurmalısınız.

Vurgulanacak Noktalar

Bana başka birinin yapamayacağı ne sunabilirsin?” sorusunu cevaplarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Pozisyonda ve şirkette başarılı olmanıza yardımcı olacak becerileri ve deneyimi vurgulamalısınız. Ayrıca, güçlü yönlerinizi ve en önemlisi, sizi görüşülen kişilerin geri kalanından ayıran özellikleri vurgulayın.

Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?

Farklı ama ilgili bir sektörde iş deneyiminiz var mı? Veya bu sektördeki başka bir departmanda deneyiminiz var mı? Bu güçlü yönlere işaret ettiğinizde, bunların mülakat yaptığınız role katkıda bulunacak nitelikler olduğundan emin olun.

Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?

Örneğin, bir proje yönetimi rolü için başvuruyorsanız, proje yönetimi uzmanlığınızı ve sahip olduğunuz proje yönetimi sertifikalarını vurguladığınızdan emin olun.

Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?

Örneğin, müşteriye dönük bir rol için mülakat yapıyorsanız ve halkla etkileşim kurmayı seviyorsanız, bunun hakkında konuşun.

Yapılmaması Gereken Hatalar

Başka birinin yapamayacağı ne sunabilirsin?” sorusu ile karşılaştığınızda ne sorduklarını biliyorsunuz, bu yüzden kötü bir cevaba yol açacak herhangi bir tuzağa düşmemeye dikkat edin;

Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?

Sizi farklı kılan şeylerden bahsedin, ancak iş için koşan diğer insanlar hakkında (genel anlamda) olumsuz konuşmayın. Örneğin, şöyle bir notla başlamayın: “Size sahip olduğum ama başka kimsenin sahip olmadığı şeyi söyleyeyim…”

Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?

Görüşmeci muhtemelen soruyu nasıl yanıtladığınızla daha fazla ilgilendiğinden ve asıl içerikle daha az ilgilendiğinden, beş dakikalık bir monolog sağlamanız gerekmez. Uzun soluklu bir cevap size yardımcı olmaktan çok zarar verebilir, çünkü görüşmeci sıkılabilir ve dikkatini kaybedebilir.

Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?

Deneyin ve benzersiz bir şey bulun. Sizi gerçekten özel yapan şeyin ne olduğunu vurgulayın.

Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?

Gergin bir görüşmeciyseniz, sözleriniz konusunda biraz tökezleme eğiliminiz olabilir. Bu, hazırlanmadığınızı gösterebilir ve görüşmeciye yanlış bir fikir sunar. Mülakat sırasında daha rahat hissetmek için cevabınızı önceden bir arkadaşınıza uygulayın. Unutmayın, insanlar sevdikleri insanları işe alır. Bir mülakatta sevimli ve kendinden emin olmak, mükemmel, %100 ezberlenmiş cevabı vermekle ilgili değildir.

Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?

Alçakgönüllü olmak isteseniz de kendi satış elemanınız olmayı da unutamazsınız. Görüşmeciye ne kadar harika, kendini adamış ve çalışkan olduğunu söyleyecek başka kimse olmayacak. Bu senin işin! Utangaç olmanın zamanı değil. Dürüst olun ve sizi benzersiz kılan şeyin ne olduğunu basit ve özlü bir şekilde vurgulayın.

Cevabınızı kısa, olumlu ve benzersiz yapın; görüşmeciyi şaşırtacağınızdan emin olabilirsiniz.

İlgili makale: Sizi Benzersiz Yapan Nedir? Harika 4 Cevap Önerisi

Nasıl Hazırlanılır

Bize başkasının sunamayacağı neyi teklif edebilirsiniz?

Cevabınızın %100 mükemmel bir şekilde ezberlenmesi gerekmediğini de unutmayın. “Bana başka birinin yapamayacağı ne sunabilirsin?” sorusuna cevap verirken rahat ve dürüst davranmanız daha önemlidir. Görüşmeyi yapan kişi, soruyu cevaplarken kullandığınız kelimeleri tam olarak hatırlayacağından çok, cevabınız hakkında ne hissettiklerini ve cevabı nasıl verdiğinizi hatırlayacaktır.

Örnek Cevaplar

Bana başka birinin yapamayacağı ne önerebilirsin?” sorusu için birkaç harika cevap örneği.

Tam olarak nasıl öne çıktığınızdan emin değilseniz, genel güçlü yönlerinize odaklanın.

Örnek Yanıt #1

Bana başka birinin yapamayacağı ne önerebilirsin?

Daha faydalı bir çalışan olmak için sürekli öğrenmenin ve büyümenin yollarını arayan detay odaklı, yaratıcı bir düşünürüm. Kendime sürekli hedefler koyarım ve ısrarla onlara ulaşmaya çalışırım. Bu becerilerin beni şirket için çok değerli bir varlık haline getireceğini düşünüyorum.

Örnek Yanıt #2

Bana başka birinin yapamayacağı ne sunabilirsin?

Çevrimiçi müşteri edinmeye odaklanan bir dijital pazarlamacıyım. Ama aynı zamanda bilgisayar ve sistem mühendisliğinde lisans derecem var. İş, teknoloji ve pazarlamanın kesişimini anlıyorum ve bu anlayışı iş için çevrimiçi olarak daha fazla gelir elde etmek için nasıl kullanacağımı biliyorum.

Örnek Yanıt #3

Bize başka birinin yapamayacağı ne önerebilirsiniz?

Ben çok benzersiz bir beceri karışımına sahip çok yönlü bir bireyim. Geçmişteki eğitimler ve iş deneyimleri, zamanında ve bütçenin altındayken, yüksek öneme sahip ve giderek artan zorluktaki projeleri ve görevleri üstlenmeme ve tamamlamama izin verdi. Ve şimdi ekibinizin bir parçası olmak ve sizin için sorunları çözmek istiyorum.

Örnek Yanıt #4

Bize bana başka birinin yapamayacağı ne sunabilirsiniz?

problem çözme becerilerimin ve insan ilişkilerimin beni diğer birçok adaydan farklı kıldığına inanıyorum. Motive oldum, disiplinliyim ve odaklandım; işi halletmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.

Örnek Yanıt #5

Bize başkasının veremeyeceği neyi verebilirsiniz?

Veritabanı ürünleriyle çalışma konusunda çok fazla deneyimim var. Geçmiş işlerimde veritabanlarını daha hızlı ve verimli hale getirmek için yeniden oluşturdum ve çabalarım sonucunda satış departmanımız günlük ve haftalık raporlarını eskisinden %56 daha hızlı çalıştırabildim. Bu sayede büyük bir tasarruf sağladı.

Örnek Yanıt #5

Bize başkasının yapamayacağı neyi sunabilirsiniz?

Son işimde üçüncü çeyrek satışlarını %34 oranında artırmaya yardımcı oldum ve bu artış, şirket olarak onlara sağlayamadığımız, ihtiyaç duydukları şeyleri bulmak için müşterilerimizle birlikte çalışma becerimin doğrudan bir sonucuydu.

Örnek Yanıt #6

Başka kimsenin yapamayacağı neyi yapabilirsin?

Rakiplerimin satış stratejilerini, pazarda nasıl öne çıkmaya çalıştıklarını biliyorum. Kesinlikle güçlü yanları olabilir, satış becerileri beklentileri karşılayabilir. Ama şunu belirtmeliyim: ilk 6 ay içerisindeki satış grafiğimin benzersiz ve sıra dışı bir artış doğuracak. Ben rakiplerimin böyle bir geri dönüş sunabileceklerinden şüpheliyim.

Örnek Yanıt #7

Bize başkasının veremeyeceği neyi sunabilirsiniz?

Bu benim ilk iş başvurum olduğu için tecrübe anlamında pek bir şey sunamam. Ancak sizi bir konuda temin edebilirim: Bu alanı seviyorum ve bankacılık ve finans alanında başarılı bir kariyer yapmak için herkes kadar motiveyim. Size sunabileceğim şey, kalbim, motivasyonum ve bir insan olarak büyümek için bitmeyen bir çabam olabilir. Böyle bir tavırla ekibiniz için büyük bir varlık olacağıma inanıyorum.

Örnek Yanıt #8

Bize başkasının veremeyeceği neyi teklif edebilirsiniz?

Size kanıtlanmış bir mükemmellik geçmişi sunabilirim. İşte referanslarımın bir listesi. Listedeki her bir kişiyi arayıp şirket için neler yaptığımı, ne kadar fedakarlık yaptığımı kendiniz görebilirsiniz. Belki artık genç değilim ve 20 yaşında mezun bir taze beynim yok. Ama tecrübelerimle nasıl yol alacağımı daha yolun başında göstereceğim.

Örnek Yanıt #9

Bana başka birinin yapamayacağı ne sunabilirsin?

Size sunabileceğim şey yaratıcı zihin ve yenilikçi fikirlerdir. Lütfen iş portföyüme bir göz atın. Kimsenin eserini kopyalamam, diğer yaratıcıların çalışmalarını taklit etmeye çalışmam. İlhamımı günlük hayattan alırım ve yenilikçi bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışırken, şirketinizin öne çıkmasına yardımcı olacak benzersiz reklam kampanyaları tasarlamanıza yardımcı olacağımdan emin olabilirsiniz.

Örnek Yanıt #10

Diğer insanların yapamayacağı neyi önerebilirsin?

Bu mülakatta kendimi ne rakiplerimden ne de bir başkasından üstün görmüyorum. Dürüst olmak gerekirse, başkalarının ne sunabileceği umurumda değil. Kendimin en iyi versiyonu olmaya çalışıyorum ve becerilerim ve yeteneklerim üzerinde çalışmayı asla bırakmıyorum çünkü asla tatmin olmuyorum her zaman gelişmeye çalışıyorum. İşe ve hayata karşı bu tutumumu size sunabilirim.

Örnek Yanıt #11

Başka kimsenin yapamadığı neyi bizim için yapabilirsin?

Dürüst olmak gerekirse, sorunuza cevap verebileceğimi sanmıyorum . Diğer insanlarda iyi şeyler aramaya çalışıyorum ve iş başvurusunda bulunanların her birinin şirketinize sunacakları bir şey olduğuna eminim. Birisi diğerlerinden daha fazla deneyime sahip, birisi daha iyi bir tutuma veya iletişim becerilerine sahip, vb. Sizin için en önemli olana karar vermek ve buna göre kazananı seçmek sizin göreviniz ve kesinlikle kolay değil. Sorularınıza dürüstçe cevap vermeye çalışıyorum, böylece tavrımı ve düşünce tarzımı iyi anlayabilirsiniz . Ama sonunda, iş için en iyi başvuru sahibi ben miyim, yoksa yeni sözleşmeyi başka biri mi kazanacak karar vermelisin…

Örnek Yanıt #12

Bize Başka Birinin yapamayacağı ne Sunabilirsin?

Bu sektörde insanlar iş yükünü kaldıramıyor ve ayrılıyorlar. Ama iş istikrarını gerçekten tercih ediyorum ve yerinizle ilgili her şeyi seviyorum. İşimden memnun olduğunuz sürece sizi temin ederim ki bırakmayacağım. Küçük çocuğum nedeniyle uzun süredir iş bulmakta zorlanıyorum. Sonunda sanırım istediğim işi kapmak üzereyim, onu korumak için elimden geleni yapacağım.

Profesyonel İpucu : Cevabınızın 60 saniyeden az sürdüğünden emin olun ve cevap alana kadar tekrar tekrar uygulayın.

Bize başka birinin yapamayacağı ne sunabilirsin?” sorusuna iyi bir cevap vermek, diğer adaylardan nasıl sıyrıldığınızı göstermenin harika bir yoludur. Benzersiz becerilerinizi vurgulayarak; kişiliğinizin ve gelecekteki hedeflerinizin şirketle nasıl uyumlu olduğunu gösterin. Böylece işe alım uzmanını etkileyecek ve işi alma şansınızı artıracaksınız.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir