Menü Kapat

Başarısızlıkla Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?

başarısızlıkla başa çıkma

Başarısızlıkla Nasıl Başa Çıkıyorsunuz? Bildiğimiz kadarıyla İK görüşmeleri, Durumsal, Davranışsal ve açık uçlu genel İK görüşme sorularına ayrılabilir.

Bu üç sorudan davranışsal mülakat soruları, adayın iş hayatında yaşadıkları en rahatsız edici durumları konuşmasını gerektirdiği için en deneyimli ve kendine güvenen adayları bile tedirgin eden sorulardır.

Ama niyet bu değil; davranışsal mülakat soruları aslında işe alım görevlisinin adayı test etme ve ilerlemesini anlama yöntemidir.

Böyle bir İK görüşmesi sorusu “Başarısızlıkla nasıl başa çıkıyorsunuz?” veya “Bana başarısız olduğun bir zamanı anlat”. Bu blogda, bu davranışsal mülakat sorusunu yanıtlamak için gerekli tüm ipuçlarını ve püf noktalarını daha iyi anlamak için örnek yanıtlarla birlikte ele alacağız.

Ancak, yanıtlamanın ‘Nasıl’ kısmına atlamadan önce, işe alım görevlilerinin bu soruyu sorma nedenini anlamak önemlidir.

Hadi başlayalım!

İşverenler neden “Başarısızlıkla nasıl başa çıkıyorsunuz?” diye soruyorlar

İK mülakat sorusu “Başarısızlıkla nasıl başa çıkıyorsunuz?” en iyi adayı bile yoldan çıkarabilir. İşverenin sizi işe almamak için bir bahane bulmaya çalıştığını düşünebilirsiniz, ancak durum böyle değil.

İşverenler “Bana başarısız olduğun bir zaman hakkında bilgi ver” diye sorduğunda, bir dezavantajdan nasıl geri döndüğünü bilmek isterler. Bir hedefte başarılı olamadığınızda soğukkanlılığınızı, odaklanmanızı ve tutumunuzu nasıl koruduğunuzu bilmek isterler.

Buna ek olarak, işe alım görevlisi bu İK mülakat sorusunu sorarak, hatalarınızı kabul edecek özgüvene ve dürüstlüğe sahip olup olmadığınızı ve nasıl ilerlediğinizi görmek ister.

“Başarısızlıkla Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?” Sorusunu Yanıtlamak İçin İpuçları

İşe alım görevlisinin “Bana başarısız olduğun bir zaman hakkında bilgi ver” sorma amacını ele aldığımıza göre, işe alım görevlisi üzerinde güçlü bir olumlu izlenim bırakmak için bu İK mülakat sorusunu yanıtlamanın yollarını ele alalım.

Başarısızlığı kabul edin

Başarısızlıkla nasıl başa çıkıyorsunuz?” sorusunu yanıtlamanın ilk adımı. belirli bir görevi başaramadığınızı kabul etme cesaretini toplamaktır.

Bu nedenle, bu İK görüşmesi sorusunu yanıtlamanın en iyi yolu, farklı bir şekilde yapabileceğiniz görevi kabul etmek ve durumu çok net bir şekilde açıklamaktır. Bu, dürüstlüğünüzü ve öğrenme ve benzer hatalar yapmaktan kaçınma isteğinizi gösterir.

Olaydan öğrendiklerinizi belirtin

Hata yapmak sadece insanidir ve kendi sektörlerindeki en iyi oyuncular bile kariyerlerinin bir noktasında hatalar yapmıştır.

Ancak onları en iyi oyuncular yapan şey, hatalarından ders almaları ve oyunlarını daha da geliştirmek için kullanmalarıdır.

Benzer şekilde, bu İK mülakat sorusunu cevaplarken, bölümden öğrendiklerinize ve kendinizi daha iyiye doğru geliştirmek için bunu nasıl kullandığınıza odaklandığınızdan emin olun.

Soruyu cevaplarken açık ve net olun

Bu İK mülakat sorusu, bölümü, dikkatinizi dağıtmadan net ve özlü bir şekilde anlatabilmenizi gerektirir. Bu, iletişim becerilerinizi bir kez daha test etmenizi sağlar.

Hikayeyi açıklamak için saatler harcayamayacağınız için, onu kısa ve kronolojik bir şekilde tutmanız gerekiyor. Cevabınız 5-10 dakikayı geçmemelidir, bu nedenle “Bana başarısız olduğunuz bir zaman hakkında bilgi verin” gibi bir İK mülakat sorusunu yanıtlamak için pratik yapmak tüm puanları almanıza yardımcı olabilir.

Başkalarını kötüleme

Başarısızlığın bir takım başarısızlığı mı yoksa kişisel bir başarısızlık mı olduğu, suçu diğer insanlara veya faktörlere kaydırmak sizi yalnızca olumsuz bir ışığa sokar.

İşe alım görevlileri, dürüstlüğünüzü, bir takım oyuncusu olup olmadığınızı test etmek için bu kadar zor İK mülakat soruları sorarlar.

Bu nedenle, bir takım arkadaşını otobüsün altına atmak, işe alım görevlisinin ideal adayında aradığı tüm özellikleri ortadan kaldırdığı için başvurunuzu kesinlikle güneye gönderecektir.

Negatife takılıp kalmayın

En deneyimli adayların bile bir görevde başarısız oldukları hikayeleri vardır. Ancak hatadan devam etmeyi de bilirler.

Bu İK mülakat sorusunu cevaplarken, yetkinliğiniz hakkında sorular ortaya çıkarabileceğinden, olumsuz şeyler üzerinde çok fazla durmamaya dikkat edin. Bunun yerine, hikayenizin hatadan nasıl öğrendiğinizi vurguladığından ve zayıflığınızı ortadan kaldırdığından emin olun.

Aşırı akıllı olmaya çalışmayın

Başarısızlık hakkında konuşmak her iş arayan için zor bir görev olabilir. Bununla birlikte, manipüle edilmiş bir başarı öyküsünü reddetmeye veya başarısızlık olarak sunmaya çalışmak işe alım görevlisini etkilemeyecektir.

%100 dürüst olmak ve “Bana başarısız olduğun bir zaman hakkında bilgi ver” sorulduğunda başarısızlığının hikayesini anlatmak en iyisidir.

“Başarısızlıkla nasıl başa çıkıyorsun?” örnek cevaplar

Bu bölümde, bu ipuçlarını bu İK mülakat sorusunda başarılı olmak için nasıl kullanacağınız konusunda size bir fikir vermek için örnek cevaplar sunacağız.

Örnek cevap #1:

“Küçük bir içerik editörü olarak ilk işimde, henüz zaman ve proje yönetimi hakkında bilgi sahibi değildim ve bilmeden müşterinin isimlerini ve atamasını tekrar kontrol etmeme hatasını yaptım. Bu, müşterinin sonundan çok fazla tepkiye yol açtı.

Benim hatamdan kaynaklandığı göz önüne alındığında, gelecekte bu tür hatalardan kaçınmak için bir plan yapmak üzere yöneticimle oturdum. O günden beri, bir sonraki gün için yapılacaklar listesi yapmayı bir noktaya getirdim ve yolda kalmama yardımcı olmak için bilgisayarda tuttum. Müşterinin adını ve her şeyi tekrar kontrol etmeyi kaçırmamamı sağladım.”

Örnek cevap #2:

“İşlerin başında, profesyonel zaman yönetimine alışık değildim ve bu da beni çok fazla ertelememe neden oldu. Bu erteleme, hikayelerin düzenleme kalitesinde ve daha büyük resimde derginin kalitesinde bozulmaya yol açtı.

Ben de patronumla oturdum hikayelerin teslimi için bir zaman çizelgesi, prodüksiyon başlangıç ​​tarihi ve buna göre bir program hazırladım. Bu, yalnızca erteleme sorunumun çözülmesine yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda tüm ekip için bir yapı oluşturdu.”

Başarısızlıkla nasıl başa çıkıyorsunuz?” gibi soruları yanıtlamak anlaşılabilir bir durumdur. bir iş arayan için son derece zor olabilir. Ancak bu ipuçlarını takip eder ve bu tür İK görüşme sorularını görüşmeden önce yanıtlamaya çalışırsanız, gerginliğinizi güvene dönüştürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir