Menü Kapat

Banka Veznedarı Mülakat Soruları ve Cevapları

banka veznedarı mülakat soruları

Bu içerikte, bir banka memuru olarak başvurduğunuz pozisyonda görüşme öncesi mutlaka hazırlanılması gereken banka veznedarı mülakat soruları hakkında bilgi bulacaksınız.

Banka Veznedarı pozisyonu genellikle çok fazla deneyim gerektirmediğinden, daha önce bir bankada çalışmadan bu pozisyona başvuruyor olma ihtimaliniz yüksek. Bu yüzden banka veznedarı rolünün dünyanın her yerindeki popüler kariyer seçimleri arasında yer almasına şaşmamalı. Düzinelerce insan, herhangi bir büyük bankacılık kurumunda açılan her iş için tipik olarak başvurur. Bu, durumunuzu daha da zorlaştırır.

Dahası, iş deneyimi veya eğitim bu durumda çok büyük bir fark yaratmaz. İşe başlamadan önce mükemmel bir eğitim alacaksınız, bu nedenle daha önce deneyim gerekli değildir. Banka veznedarı mülakat soruları için yanıtlarınız ve bankaya getirebileceğiniz değeri gösterme beceriniz, sizi veya başka birini işe alıp almayacağına karar verecektir. Karşılaşacağınız sorulara bir göz atalım.

Neden Banka Veznedarı Olarak Çalışmak İstiyorsun?

Bu soru banka veznedarı mülakat sorularının başında gelir. İşe alım yetkilileri, sizden ne bekleneceğini bilip bilmediğinizi, bir veznenin rolünü anlayıp anlamadığınızı bulmaya çalışırlar. Müşteri hizmetlerine ve satışlara, iyi düzeyde müşteri memnuniyetine odaklanmalısınız.

İnsanlarla konuşmaktan, onların ihtiyaç ve isteklerini ortaya çıkarmaktan ve onları bankacılık portföyündeki ürünlerle eşleştirmekten hoşlandığınızı söyleyin. Ayrıca bankacılık sektörüne olan ilginizi veya genel olarak finans dünyasına olan tutkunuzu da vurgulayabilirsiniz.

Bu banka veznedarı mülakat sorusu hakkında söz alırken alternatif olarak, gelecekte sahip olmak istediğiniz bir iş hakkında konuşabilirsiniz, belki bankacılık şubesini yönetebilir veya belirli türde müşteriler veya finansal ürünler üzerinde uzmanlaşabilirsiniz. Onlara bazı hedefleriniz olduğunu gösterin ve profesyonel kariyerinizde ne elde etmek istediğinizi bilin.

Neden Rakiplerimizden Birini Değil de Bizim Bankamızı Seçtiniz?

Bankada bir hesabınız varsa, müşteri hizmetlerinden memnuniyetinizi vurgulayabilirsiniz. Onlara ekibinin bir üyesi olmaktan gurur duyacağınızı söyleyin.

Ayrıca ürün portföylerini, bankada tanıttıkları değerleri ve hedefleri, çalışanlara sağlanan faydaları veya iş tekliflerinde gözünüze çarpan herhangi bir şeyi övebilirsiniz. Bu banka veznedarı mülakat sorusunu cevapladığınızda işe alım yetkilisi, bankalarının ilk tercihiniz olduğu izlenimini edinmeliler.

İlginizi çekebilir: Neden bankacılık?

Potansiyel Müşteriyi Kredi Almaya Nasıl İkna Edersiniz?

Herkesin anlaması gereken basit bir dilde, ürünün finansal hedeflerine ulaşmalarına veya finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına nasıl yardımcı olacağını açıklayın.

Eğitim programında her şeyi öğreneceksiniz ve onların tek görmek istedikleri budur. Biraz soru sormaya, anlamaya çalışın. Bu veznedarlık mülakat sorusunda müşterinin ihtiyaçlarını anlamak ve bunları en uygun bankacılık ürünüyle eşleştirmekte hevesli olduğunuzu gösterin.

Maaş Beklentiniz Nedir?

İşin kendisinin sizi motive ettiğini vurgulamaya çalışın. Maaş belirleyici faktör değildir, sonuçta banka memurları istisnai maaşlar almazlar.

Bankalar her yeni veznedar için aynı başlangıç maaşını sunduğundan, onların teklifini kabul edeceğinizi söylemek muhtemelen en iyi seçenektir. Bazı güçlü argümanlar sunmadıkça, daha iyi bir teklif alma şansınız çok düşük. Dolayısıyla bu gibi banka veznedarı mülakat sorularını cevaplamadan önce aldığınız riski iyi tartmalısınız.

Bize Kızgın Bir Müşteriyle Uğraşmak Zorunda Kaldığınız Bir Zamandan Bahsedin

Tutumunuz, anlattığınız belirli bir durumdan daha önemlidir. Müşteri her zaman haklıdır ve bankadan memnun ayrılmalarını sağlamak için her şeyi yaparsınız ve onları kaybetmezsiniz.

Cevap:

İyi bir veznedar, bankada ne olursa olsun sakinliğini korur. Soruna bir müşterinin bakış açısından bakabilmeli ve kötü sözleri bir anda aşabilmelisiniz. Kabaydılar ve hepsi bu. Yeni bir müşteriye geçme zamanı.

Sizi En Çok Ne Motive Ediyor?

Bir banka memurunun işi tekrarlayıcı ve sıkıcı olabilir. Bir robot gibi, her müşterinizle tekrarlamanız gereken bazı formülasyonlara sahip olacaksınız. Dahası, bankacılık kurumlarının çoğunda veznedarların sorumlulukları kişisel bankacılardan çok daha dardır ve günlük rutininizde pek fazla sürpriz bekleyemezsiniz.

Ama yine de insanlarla konuşmayı sevdiğinizi ve işin doğasının sizi motive edeceğini söyleyebilirsiniz. Ya da daha dürüst bir cevap seçebilir, hayatta izlediğiniz hedefler hakkında konuşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Stres ve baskı altında çalışabilir misiniz?

Diğer Banka Veznedarı Mülakat Soruları

 1. İdeal bir meslektaşı nasıl tanımlarsınız? / İdeal bir patronu nasıl tanımlarsınız?
 2. Boş zamanlarınızda neler yaparsınız?
 3. Bize yukarıda ve öteye gittiğin bir zamandan bahset.
 4. Amirinizin veya amirinizin görüşüne (veya kararına) katılmadığınız ve yanlış olduğunu bildiğiniz bir durumu tanımlayın. Bunu nasıl hallettin?
 5. Patronunuza, meslektaşınıza veya bir müşterinize bir şeyler anlatmakta zorlandığınız bir zamanı anlatın. Mesajınızı iletmeyi nasıl başardınız?
 6. Kariyerinizde yaptığınız en büyük hata nedir?
 7. Piyango kazansaydınız ne yapardınız?
 8. Birini başarılı bir şekilde ikna etmek için iknayı kullanabildiğiniz durumu tanımlayın.
 9. Kabul etmediğiniz bir politika veya prosedüre uymak zorunda kaldığınız bir zamanı bana anlatın.
 10. Sıkı bir son teslim tarihine uymanız gerektiğinde bir durumu tanımlayın.
 11. Bana işten bunaldığınız bir zamanı anlatın.
 12. Banka Veznedarı Mülakatı Tüyoları        
 13. Dinleme becerilerinizi göstermeye çalışın.
 14. Pozisyonla ve kurum kültürüyle ilgili sorular sorun.
 15. İş için coşku gösterin.
 16. Becerilerinizi, başarılarınızı ve hedeflerinizi şirketin ihtiyaçlarıyla ilişkilendirin.
 17. Eğitiminizin ve deneyiminizin olumlu yönlerine odaklanın.
 18. Mülakatı yapan kişinin iletişim bilgileri sizde yoksa bir teşekkür notu gönderebilmeniz için bir kartvizit talep edin.
 19. Duruşunuz güven veya güvensizlik ifade edebilir. Rahat ve kendinden emin olduğunuza dair bir mesaj göndermek için dik oturun.
 20. Görüşmeyi yapan kişiyle ve odadaki diğer kişilerle göz teması kurun.
 21. Kendinizi ölçülü bir şekilde ifade etmek için ellerinizi kullanın.
 22. Cümleler arasında um, aaa veya benzeri asalak sözcükleri kullanmaktan kaçının.

Banka Veznedarı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Banka veznedarı maaşı ne kadar?

2022’de bankacılıkta veznedar maaşları 4250 TL-6350 TL aralığında değişmektedir.

Banka veznedarı ne iş yapar?

Banka veznedarları, bankadaki gişeleri çalıştırır. Doğrudan müşteri bankacılığı etkileşimlerinden sorumludurlar. Müşterilerin talep ettiği rutin işlemleri doğru bir şekilde ele alır ve işlerler. Bu işlemler arasında havale veya çeklerin nakde çevrilmesi, para yatırılması ve kredi ödemelerinin tahsil edilmesi yer alır.

İyi bir banka veznedarı tek kelimeyle nasıl olmalı?

Müşteriler, iş arkadaşları ve amirlerle etkin bir iletişim halinde olmalıdır.

Banka memuru ne iş yapar?

Mevduat, para çekme, kredi ve ipotek ödemeleri, çekler ve menkul kıymet satışlarının kayıtlarını tutar. Kredi ve ipotek başvurularını ve ödemelerini, emeklilik tasarruf planı başvurularını ve katkı paylarını, vadeli mevduatları, poliçeleri ve havaleleri işleyin.

Banka memuru maaşı ne kadardır?

2022 banka memuru maaşları 4300TL-5900TL arasında değişmektedir.

İlginizi Çekebilir: Diğer Banka Mülakatları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Banka Mülakatları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir