Menü Kapat

Banka Müfettişi Mülakat Soruları ve Cevapları

banka müfettişi mülakat soruları

Bu içerik banka müfettişi mülakat soruları hakkında geniş bilgi içermektedir. Adaylar için mutlaka üzerinde durmaları gereken 33 teknik banka müfettişi sorusu hazırladık.

İçindekiler

Banka müfettişi Mülakat Soruları

1. Banka Müfettişi olarak sizi neden bu pozisyona almalıyız?

Bu, becerilerinizi, deneyiminizi, eğitiminizi ve kişiliğinizi işin kendisiyle ilişkilendirdiğiniz kısımdır. Bu nedenle iş tanımına ve şirket kültürüne tamamen aşina olmanız gerekir. Yine de unutmayın, onları nasıl iyi bir takım oyuncusu olduğunuzu gösteren gerçek örneklerle desteklemek en iyisidir.

2. “Kutunun dışında düşünmek” sizin için ne anlama geliyor?

Bu, işleri herkesle aynı şekilde yapmamak anlamına gelir. Statükoya meydan okumalı ve işe yeni bir şeyler getirmelisiniz.

Size yönetilecek banka müfettişi mülakat soruları arasında bu soru varsa bir adım öne çıkmak için güzel bir fırsat yakaladınız demektir.

3. Önemli bir katkıda bulunmanız ne kadar sürer?

Önce önemli katkıyı tanımlayın. Bunu yaptıktan sonra başarabileceğinizi düşündüğünüz bir zaman çizelgesi planı hazırlayın.

4. Banka Müfettişliğinde yeni çalışma ortamlarına nasıl uyum sağlıyorsunuz?

Değişen ortamlara hızla uyum sağlayabileceğinizi göstermeniz önemlidir. Değişimi yönetebileceğinizi vurgulayın. Sonuçta hayatta değişmeyen tek şey değişimdir.

5. Çalıştığınız bir kuruluşa fayda sağlayan, yaptığınız bir öneriden bahseder misiniz?

Bu, görüşmeciye neler yapabileceğinizi göstermek için başka bir fırsattır, bu nedenle bu tür bir soruya hazırlıklı olduğunuzdan emin olun. Hazırda bir örnek bulundurun ve yaptığınız, kabul edilen ve olumlu etkisi olan bir öneri örneği olduğundan emin olun. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili bir örnek bulabilirseniz, bu daha da iyi olur.

6. Bir iş arkadaşınızın bir görevi anlamasına yardımcı olmak için ihtiyaçlarınızı bir kenara bıraktığınız bir zamanı tanımlayın. Onlara nasıl yardımcı oldunuz? Sonuç neydi?

banka müfettişi mülakat soruları ve cavapları
banka müfettişi mülakat soruları

Anahtar nokta, bir iş arkadaşınızın danışmanlığının, öncelikle elinizdeki görevden daha yüksek bir öncelik olduğunu göstermektir (unutmayın, önce en yüksek öncelikli görevlere odaklandığınızı göstermek istersiniz). Ardından, yalnızca görevi tamamlamalarına değil, aynı zamanda kendi başlarına yapmayı öğrenmelerine nasıl yardımcı olduğunuzu ayrıntılı olarak açıklayın. Onlara balık tutmayı değil, NASIL balık tutulacağını öğretmek istiyorsunuz.

7. Eski işinizle ilgili sevmediğiniz şey neydi?

Asla “Menajerimi sevmedim, çevreyi sevmedim veya takımı sevmedim” gibi şeyler söylemekten kaçınmaya çalışın. Asla olumsuz terminoloji kullanmayın. Bu görevde her şeyin iyi olduğuna odaklanmaya çalışın.

8. Şimdiye kadarki en büyük başarınız olarak neyi düşünüyorsunuz ve neden?

Başarınızla gurur duyun, sonuçları tartışın ve bununla neden en çok gurur duyduğunuzu açıklayın. Ekstra iş miydi? Sergilediğiniz liderlik miydi? Onun etkisi miydi?

9. Bir önceki işinizde sizi hayal kırıklığına uğratan ne oldu?

Yine, bu soru başını belaya sokabilir, bu yüzden dikkatli ol. Bazı iyi cevaplar, önceki işinizin büyüme için herhangi bir yer sağlamadığı, personelde zorunlu bir azalma nedeniyle işten çıkarıldığınız, eyaletinizdeki ofislerini kapattıkları ve taşınmanızı gerektirdikleri vb. olabilir.

10. Banka Müfettişi olarak bu kariyer alanında hangi ilgili iş deneyiminiz var?

Görüşme yaptığınız pozisyon için belirli işle ilgili deneyimler hakkında konuşun. Deneyimin alakalı olduğundan emin olun. Söz konusu pozisyonla ilgili olmayan önceki deneyimler hakkında konuşmayın. Kariyerle ilgili belirli bir deneyiminiz yoksa, başvurduğunuz pozisyon için gereken özel bilgi ve becerileri geliştirmenize yardımcı olan önceki deneyimlerinizden bahsedin.

11. Şirketimizde çalışan birini tanıyor musunuz?

Bazen şirketlerin, mevcut şirket çalışanları ile ilgili kişilerin işe alınmasıyla ilgili politikaları vardır. Şirket için çalışan herhangi biriyle akrabaysanız, görüşmeye girmeden önce şirket politikalarından haberdar olduğunuzdan emin olun. Şirket için çalışan bir arkadaşınız veya tanıdığınız varsa, onlardan bahsetmeden önce bu kişiyle iyi bir ilişkiniz olduğundan emin olun.

12. Gördüğün değişiklikleri düşün ve bana değişiklikle nasıl başa çıktığını söyle?

Kişisel yaşam değişiklikleri, iş yeri değişiklikleri, kariyer değişiklikleri, teknoloji değişikliği, endüstri değişikliğinden alıntı yapabilirsiniz. Anahtar, bu değişikliği görmenin veya deneyimlemenin gelişiminize nasıl yardımcı olduğunu tartışmaktır. Örneğin, sosyal medyadaki son değişiklikler ufkumu genişletti ve verimli pazarlamanın yeni biçimlerini öğrenmeme yardımcı oldu.

13. Banka Müfettişliği’ndeki beş yıllık kariyerinizi nerede görüyorsunuz?

Bu şirketten emekli olmak istiyorum. Banka Müfettişi olarak şirkette veya şirketin herhangi bir pozisyonunda veya alanında şirkette bir fark yaratmak istiyorum.

14. Biri size olumsuz bir şey söylemek zorunda olsaydı, ne söylerdi?

Ofiste sizinle iyi anlaşamayan biri hakkında bir hikaye paylaşmak konusunda dürüst olun ve bu ilişkiyi nasıl düzeltebildiğinizi veya daha iyi bir insan / iş arkadaşı olmak için tutumunuzu/eyleminizi nasıl değiştirdiğinizi açıklayın.

15. Başka hangi şirketlerle görüşüyorsunuz?

Gerçekten başka bir yerde röportaj yapıyorsanız açık olun ve paylaşın, ancak bunu alçakgönüllü bir şekilde yapın. Bu şekilde kibirli görünmüyorsunuz ve görüşmeci, becerilerinize diğer şirketler tarafından değer verildiğini biliyor. Bu aynı zamanda, hizmetleriniz için rekabet ettiklerini bildikleri için sizi daha fazla istemelerine neden olur.

16. Bu sektörü ne kadar iyi tanıyorsunuz?

İşletmelerin sektörlerinde dikkat etmesi gereken iki şey, rekabetin ne yaptığı ve müşterilerdir. Rakiplerinizle her zaman aynı fikirde olmayabilirsiniz, ancak yaptıkları değişikliklerin farkında olmak önemlidir.

17. Masaya hangi becerileri getiriyorsunuz?

Beceri kümelerinizi şu açılardan düşünün: analitik beceriler, kişiler arası beceriler, iletişim becerileri, bilgisayar becerileri, sunum becerileri, yönetim becerileri, satış becerileri vb.

18. Banka Müfettişliğinden maaş beklentiniz nedir?

Banka müfettişi mülakat soruları arasında bu soru dolu bir silah gibidir, ne yaptığınızdan emin değilseniz zor ve tehlikelidir. İnsanların becerilerini gerçekten satmadan önce maaş konuşmalarına son vermeleri alışılmadık bir durum değildir, ancak bilgi güçtür, çünkü bu sonuçta bir pazarlıktır. 

19. Neyi ve kime devredeceğinize nasıl karar veriyorsunuz?

banka müfettişi mülakat soruları

Ekip üyelerinizin güçlü yanlarını ve uygunluklarını, sahip oldukları önceliklere göre belirlerim. Oradan, en iyi getiriyi alacağımı düşündüğüm personellerin notunu çıkarırım. Geriye bu analizlerimi test etmek kalır. Bunu mikro görevlendşrmelerle yaparım. Ayrıca gönüllük ve personelin hangi noktalarda kendisini geliştirmeye çalıştığını göz önünde bulundururum.

20. Bir hedefe ulaşmak için departmanınızın içinden veya dışından biriyle en son ne zaman çalışmak zorunda kaldığınızı anlatır mısınız?

O kişiyle iletişim halinde olduğunuzu ve fikirlerin ve iş görevlerinin paylaşılmasında etkili bir şekilde işbirliği yapabildiğinizi gösterin. Takım oyuncusu olabileceğinizi görmek istiyorlar.

21. Astlarınızın motivasyon düzeyini nasıl gözlemlersiniz?

Doğru metrikleri seçmek ve günlük olarak herkesin üretkenliğini karşılaştırmak iyi bir cevaptır, hangi şirkete denetleyici bir rol için başvurduğunuz önemli değil.

22. Son patronunuzun sizin hakkınızda söyleyeceği üç olumlu şey nedir?

Eski performans değerlendirmelerinizi ve patronunuzun sözlerini çıkarmanın zamanı geldi. Bu, başka birinin sözleriyle kendinizi övmenin harika bir yoludur:

“Patronum bana şimdiye kadar sahip olduğu en denetmen  olduğumu söyledi. Bana güvenebileceğini biliyor ve espri anlayışımı seviyor.”

23. Kendinizi üç kelimeyle tanımlayın?

Üç sıfat seçin, ancak her birini bu özellikleri gösteren gerçek bir hayat hikayesiyle destekleyin.

24. Bir çekmecede yedi beyaz ve dokuz siyah çorap varsa, eşleşen bir çiftin olmasını sağlamak için körü körüne kaç tane çorap çekmeniz gerekir?

eğer ilki bir renkse (örneğin beyaz), ikincisi diğer renkse (siyah), o zaman üçüncüsü, renk ne olursa olsun, eşleşen bir çift oluşturacaktır.

25. Neyi daha iyi veya farklı şekilde yapabileceğimizi düşünüyorsunuz?

Bu, başlangıçlarda yaygın bir durumdur. İşe alım yöneticileri, yalnızca şirket hakkında biraz geçmişe sahip olduğunuzu değil, aynı zamanda onun hakkında eleştirel düşünebildiğinizi ve masaya yeni fikirlerle gelebildiğinizi bilmek ister. Öyleyse yeni fikirlerle gel! Hangi yeni özellikleri görmek istersiniz? Şirket dönüşümlerini nasıl artırabilir? Müşteri hizmetlerini nasıl geliştirilebilir? Şirketin dört yıllık stratejisini çözmenize gerek yok, ancak düşüncelerinizi paylaşın ve daha da önemlisi, ilgi alanlarınızın ve uzmanlığınızın işe nasıl katkıda bulunacağını gösterin.

26. Benzersiz veya alışılmadık bir şekilde çözdüğünüz bir problemden bahsedin. Sonuç ne oldu? Memnun muydun yoksa memnun musun?

Bu soruda görüşmeci, bir problemi çözmek için yaratıcılığı nasıl kullandığınıza dair gerçek hayattan bir örnek arıyor.

27. Arkadaşlarınız sizi tanımlamak için hangi üç karakter özelliğini kullanırdı?

Arkadaşlar tipik olarak (bunlara sahip olduğunuzu varsayarak) şu özellikleri kullanırlar: Güvenilir, dürüst, çalışkan, arkadaş canlısı, cesur, hoş, çalışkan, düzenli ve benzeri. Bunların hepsine sahip olduğunuzu söylemiyorum, ancak öğrenmenin en iyi yolu, markanızı ne olarak düşündüklerini sorarak arkadaşlarınıza anket yapmaktır.

28. Başarısız olduğunuz bir anınızı anlatır mısınız?

Herkes başarısız oldu, bu yüzden aptalı oynama ya da Banka Müfettişi‘nde asla işleri berbat etmediğini iddia etme. İşle ilgili bir durumun umduğunuz gibi çıkmadığı bir zamanı düşünün. Bir görüşmeci, başarısızlığınızın sorumluluğunu nasıl üstlendiğinizi, bundan ne öğrendiğinizi ve benzer başarısızlıkların tekrar olmasını nasıl önleyeceğinizi görmekle ilgilenir.

Banka müfettişi mülakat soruları arasında bu soru veya benzerinin sorulma ihtimali çok yüksektir.

29. Banka Müfettişliği’ndeki bu işle ilgili sorunuz var mı?

Maaş, ikramiye, izin, görev yeri vs. ile ilgili soruları asla sormayın. Kuruluşunuza ne kadar erken katkıda bulunabileceğinizi göstermek için şirket hakkında daha fazla soru sormaya çalışın.

30. Astlarınıza nasıl örnek olmayı düşünüyorsunuz?

Kurallara kendi başınıza bağlı kalmak, çok çalışmak ve temel görevlere katılmaktan çekinmemek iyi bir cevaptır.

31. Bu pozisyon için sizi doğru yapan nedir?

Bu soru yanıltıcı olabilir çünkü kulağa kendini beğenmiş veya kibirli gelmeden Banka Müfettişliği’ndeki değerinizi göstermeniz gerekir. İşi önceden araştırın ve misyonuna ve değerlerine aşina olun. Kişisel niteliklerinizin işin ihtiyaçlarına nasıl uyduğunu anlamak için zaman ayırın ve cevabınızı vermek için bu uygunluğu kullanın.

32. İşyerinde üstesinden geldiğiniz zor bir durumu anlatır mısınız?

Anlaşmazlık çözme, problem çözme, iletişim ve baskı altında baş etme, Banka Müfettişliğinde birçok işveren tarafından istenen aktarılabilir becerilerdir.

Bu soruyu doğru yanıtlamak, tüm bu özellikleri göstermenize yardımcı olabilir.

  • Önceki rollerinizden açıklayabildiğiniz gerçek hayattan örnekler kullanın
  • Durumu net bir şekilde çözmede oynadığınız rolü gösteren bir örnek seçin

33. Zor bir durum karşısında uyum sağlamak zorunda kaldığınız bir durumu açıklayın?

En faydalı görüşme taktiklerinden biri, işiniz ve başarılarınız hakkında olumlu kalmaktır. Bu soru, adayın zorluklar karşısında nasıl olumlu ve başarılı olduklarını göstermek için kendi kişisel geçmişinden yararlanmasına olanak tanır. Genel klişelerle uğraşmak yerine, tanımlamak için belirli bir durum seçin.

Banka Müfettişi Mülakat Soruları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Banka müfettişi maaşı ne kadar?

Ortalama banka müfettişi maaşları 15.000TL civarındadır. En düşük banka müfettişi maaşı 10.690TL’dir.

Nasıl banka müfettişi olunur?

Lisans mezunu olmak banka müfettişi işe alım şartlarından biridir. Üniversitelerin, matematik, iktisat, bankacılık vb. bölümlerinden mezun kişileri tercih ederler. Öncelikle banka sınavını geçmelisiniz. Ayrıca bir çok banka banka müfettişi için iş ilanı açmamaktadır. Bu pozisyon için öncelikle müfettiş yardımcılığı yapmış olma şartı arayan bankalar mevcuttur.

Banka müfettişi iş ilanlarına nasıl ulaşabilirim?

Banka müfettişi iş ilanlarına ulaşmak için bankaların kariyer sayfalarına ulaşarak açık pozisyonları görüntüleyebilirsiniz. Yada aşağıdaki adresten yine aktif ilanlar aranabilir;
https://www.kariyer.net/is-ilanlari/mufettis?pst=1339

Genel Banka Müfettişi Mülakat Soruları

Yukarıda verilen 33 soru banka müfettişi hakkındaki soruları oluşturur. Bunun dışında işe alım yöneticilerinin sizi daha iyi tanımalarına yardımcı olacak genel sorular bulunmaktadır. Bu sorular hakkında fikir yürütmek için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz;

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Banka Mülakatları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir