Menü Kapat

Bakım Şefi Mülakat Soruları ve Cevapları

Bir bakım görüşmesinde hangi sorular sorulacak?

Bakım denetçileri, binalardaki veya komplekslerdeki onarım ve kurulumları denetler. Böyle bir rol için iş görüşmesi yapıyorsanız, mümkün olan en iyi izlenimi vermelisiniz. Şimdi yaklaşan iş görüşmenizde karşılaşabileceğiniz 20 Bakım şefi mülakat soruları ve cevaplarına göz atalım.

Bakım Şefi Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Bu Rol ile Neden İlgileniyorsunuz?

Görüşülen kişiler, kendilerini satarak bu soruyu her zaman kendi avantajlarına kullanmalıdır. İşe başlarsanız şirket için yapacağınız şeylerden bazılarını söyleyin. Motivasyonunuz materyalist olmamalıdır.

Örnek Cevap:

Bir bakım teknisyeni olarak deneyimim, bu pozisyona geldiğimde teslimat yapmama izin verebilir. Bakım işi konusunda tutkuluyum, bu da beni mükemmel kişiler arası becerilerimle birleştiğinde bu pozisyon için uygun kılıyor.

2. Bir Bakım Şefinin Rolleri Nelerdir?

Mülakatı yapan kişiyi bir bakım amiri olarak işinizi anladığınıza ikna etmeniz gerekir. İş tanımını bilmelisiniz. Kendinize güvenin. Gergin davranmak, sizden ne beklendiğini bilmediğinizin kanıtı olacaktır.

Örnek Cevap:

Bir bakım amiri, binalardaki kurulum, bakım ve onarım projelerini koordine eder. Sahaları denetlemek ve gerektiğinde işleri yürütmek için bir işçi ekibiyle birlikte çalışır.

3. Bir Bakım Şefinin Etkili Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Her işin başarıyı sağlayan bir takım nitelikleri vardır. Görüşmeyi yapan kişi, etkili bir bakım süpervizörü olmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı belirlemeye çalışıyor. Bahsettiğiniz nitelikler işe özel olmalıdır. Kısa olun.

Örnek Cevap:

Bir bakım şefi, problem çözücü ve ekip oluşturucu olmalıdır. Bakım ekibine etkin ve verimli bir şekilde liderlik edecek şekilde organize edilmelidir. Diğer özellikler arasında iyi karar verme becerileri ve anlayış bulunur.

4. Son Rolünüz Sırasında Hangi Büyük Zorlukla Karşılaştınız ve Bunu Nasıl Yönettiniz?

Görüşmeci bu tip Bakım şefi mülakat soruları ile, iyi bir problem çözücü olup olmadığınızı bilmek ister. Bazı durumlar, kendinizi kutunun dışına itmenizi ve bir çözüm bulmanızı gerektirir. Seçtiğiniz zorluk, sizi iyi bir problem çözücü olarak bırakmalıdır. Meydan okuma, eyleminizin bir sonucu olmamalıdır.

Örnek Cevap:

Son pozisyonumdaki en büyük zorluklardan biri, çalışanların düzensiz devamsızlarıydı. Boşluğu doldurmak için personel ajanslarıyla düzenli olarak çalışmak zorunda kaldım. Zaman zaman onarım işlerinde diğer teknisyenlere katıldım.

5. Bir Bakım Sorumlusu Olarak Günlük Rutininizi Tanımlayın

Etkili bir bakım şefi olmak için işlerin nasıl yürüdüğünü anlamanız en iyisi olacaktır. Yalnızca eldeki işle ilgili faaliyetlerden bahsedin. Pozisyonu kaybetmenize neden olabilecek aktivitelerden uzak durun.

Örnek Cevap:

Diğer işçilerden önce işe erken gelirim ve günün planını kontrol ederim. Teknisyenlere görev vermeden önce gerçekçi bir program hazırlarım. Karmaşık konuları ayrıntılı olarak ele aldığımdan emin olurum. Daha sonra, raporlama ve diğer hafif idari işleri halledebilirim.

6. Çalışma Deneyiminizi Kısaca Anlatın

Bu aynı zamanda kendinizi satmak için bir şanstır. Doğru teknik becerilere sahip olmadan bir bakım şefi olamazsınız. Verilen meslekte ne kadar süredir bulunduğunuzu paylaşın. Deneyiminiz olan sistem ve kurulumları listeleyin. Teknik detaylara girmeyin.

Örnek Cevap:

Bu benim bakım teknisyeni olarak onuncu yılım. Yıllar içinde kablolama ve pencere kurulumları yaptım (devam edin ve üzerinde çalıştığınız tüm sistem ve yapıları listeleyin). Ancak bunun bir denetleme rolü olduğunu ve işleri onarmak benim birincil görevim olmayacağını anlıyorum.

7. Bu Rol İçin Ne Tür Stratejiler ve Zihniyet Gereklidir?

Bahsettiğiniz zihniyet ve stratejiler işe özel olmalıdır. Bunların işinizi yönetmenize nasıl yardımcı olacağı konusunda ayrıntılı bilgi verebilirsiniz.

Örnek Cevap:

Bakım denetimi, maksimum üretim sağlayan bir strateji olan ekip çalışmasını gerektirir. Kişi ayrıca ayrıntılara dikkat etmesi gerektiğinden odaklanmış bir zihniyete sahip olmalıdır. Bu, sonunda maliyetli olabilecek küçük hataları belirlemeye yardımcı olur.

8. Bu Meslekte Öngördüğünüz En Büyük Zorluk Nedir?

Örnek Cevap:

Kalıcı teknisyenlerinizin olmadığını fark ettim ve özellikle bir işin kısa sürede yapılması gerekiyorsa oldukça zorlayıcı olabilen günlük personel alımını tercih ediyorsunuz. Ancak, bunun üzerinde çalışabileceğimize ve doğru çözümü bulabileceğimize inanıyorum.

9. İş Yerinde Motivasyonu Nasıl Sürdürürsünüz?

Görüşmeci buna benzer bakım şefi mülakat soruları ile, bu görev hattının genellikle stresli olduğu göz önüne alındığında, nasıl devam ettiğinizi bilmek istiyor. Nedeniniz parayla ilgili olmamalıdır.

Örnek Cevap:

Hedeflerime ulaşmak ve bu hedeflere ulaşmak benim en büyük motivasyon kaynağımdır. Her zaman sonuçlara odaklanırım ve aklımda olan bir şeyi elde edene kadar dinlenmem. Bu aynı zamanda birkaç görevi zamanında tamamlamama ve müşterileri mutlu ve memnun bırakmama da yardımcı oldu.

10. Bu Rolde Başarısız Olduğunuz Bir Zamanı ve Öğrendiğiniz Dersi Anlatın

Başarısızlıktan utanmamalısın. Yenilgiyi kabul edersen hesap verebilirsin. Ancak, başarısız denemelerden bir ders çıkardığınızdan emin olun. Sizi otobüsün altına atabilecek bir deneyim yaşatmayın.

Örnek Cevap:

Serbest bakım teknisyeni olarak çalışırken, diğer teknisyenlerle birlikte rol almaya ikna oldum. Daha sonra işverenin bizi tehlikeye atan İSG kurallarına uymadığını öğrendim. Güvenliğimden endişe ederek işi tamamladım. Bundan sonra, güvenliğimi her zaman başka bir şeye öncelik vermek için bilinçli bir karar verdim.

11. Denetim Tarzınızı Tanımlayın?

Bunun bir denetleyici rolü olduğunu akılda tutmak en iyisi olacaktır. Artık bakım teknisyeni olarak görev yapmayacaksınız. Vereceğiniz cevap, işe girip giremeyeceğinizi belirleyebilir. Denetim stiliniz aktif olmalıdır. Çalışanlara biraz özgürlük vermelisiniz.

Örnek Cevap:

Her zaman işi yakından takip ettiğimden ve gerektiğinde müdahale ettiğimden emin olurum. Ancak çalışanların biraz özgürlüğe ihtiyacı olduğunu da anlıyorum ve bu nedenle müdahale etmeden önce her zaman farklı çözümler düşünmelerine izin veriyorum.

12. Bir Görevi Yapacak Yeterli Personeliniz Olmasaydı Ne Yapardınız?

Görüşmeci, iyi bir yönetici olup olamayacağınızı bilmek istiyor. Bu kendini satmak için bir şans. Hızlı personel alımını önerin Hızlı bir şekilde teknisyen bulamıyorsanız, bir teknisyen olduğunuzu unutmayın.

Örnek Cevap:

Günlük personel bulma kurumuyla iletişime geçerek diğer teknisyenleri gemiye getirmeye çalışırdım. Bu işe yaramazsa, bakım şefi olduğum için işe başlayacağım. Diğer çalışanları motive edeceğim ve montaj işlerinde onlara katılacağım.

13. Teknisyenleri Daha Çok Çalışmaya Motive Etmenin En İyi Yolu Nedir?

Bakım şefi olmak aynı zamanda belirli yönetim rollerinizi de zorunlu kılar. Çalışanlardan en iyisini çıkarmalısınız. Motivasyonunuz para olmamalı. Var olmak hakkında konuşmanız gerekiyor.

Örnek Cevap:

Doğru çalışma ortamı varsa çalışanların her zaman motive olacağına inanıyorum. Meslektaşlarına göz kulak olacaklar ve daha çok çalışacaklar. Şantiyelerde bulunmak da iyi bir motivasyon.

14. Şimdiye Kadar Gerçekleştirdiğiniz En Zorlu Kurulum Neydi?

Görüşmeciler her zaman zorlu görevlerin üstesinden gelip gelemeyeceğinizi bilmek isteyeceklerdir. Teknik ayrıntılardan ve zorlu mesleki terimlerden kaçının. Coşkuyla konuşun.

Örnek Cevap:

50. kata ağ kabloları döşemek, ekibimle yaptığım en zorlu ve en riskli işlerden biriydi. Ancak başarılı oldu ve müşteri memnun oldu.

15. Altınızdaki Kişilerden Biri Birkaç Gün Boyunca Talimatlarınıza Uymazsa Ne Yapacaksınız?

Denetleyici bir rol üstlendikten sonra astlarınızla nasıl başa çıkacağınız çok önemlidir. Empati ve anlayış gösterin. Çalışanların her zaman sorunsuz geçiş yapmasına izin vermeyin.

Örnek Cevap:

Sorununu anlamak için çalışanla bire bir görüşeceğim. Çalışanların anlaşılması gerektiğine inanıyorum. Sorunu anladıktan sonra ona da değineceğim. Ancak çalışan ısrar ederse, işten çıkarmakla tehdit edeceğim ve işe yaramazsa işten çıkaracağım.

16. Bir Makinenin Onarılması veya Değiştirilmesi Gerektiğini Nasıl Belirlersiniz?

Bakım işlerindeki eğitiminiz ve deneyiminiz, bir aletin arızalı olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Görüşmeci bu gibi bakım şefi mülakat soruları ile, yetkinliğinizi deniyor. Değerlendirmeleri gerçekleştirme yöntemlerini vurgulamalısınız.

Örnek Cevap:

Genellikle bakım müdürüyle yakın çalışırım. Bir kontrol listesi taşıyorum ve günde iki kez makinelerde denetim yapmasına yardımcı oluyorum. Bu, bir cihazın değiştirilmesi gerekip gerekmediğini ve hasarın ciddiyetini belirlememize yardımcı olur.

17. Hiç Çok Geç Olmadan Bir Bakım Sorunu Tespit Ettiniz mi? Lütfen Bize Anlatın.

Bakım sektöründeki küçük bir sorunun daha karmaşık bir soruna yol açabileceğini bilmelisiniz. Burada görüşmeci buna benzer bakım şefi mülakat soruları yönelterek, ayrıntılara ve problem çözme becerilerinize dikkat edip etmediğinizi görmek istiyor. Küçük ayrıntılara dikkat ettiğinizi gösterin. Bir problem çözücü olduğunuzu gösterin.

Örnek Cevap:

Son gönderimde, başka sorunlara neden olan bir borudan sızıntı olduğunu fark ettim. Kimseye haber vermeden tamir etmeyi kendime görev edindim.

18. Birkaç Çalışan İşe Gelmese Bile Üretimin Engellenmemesini Nasıl Sağlayacaksınız?

Burada görüşmeci ilgili bakım şefi mülakat soruları ile, karar verme becerilerinizi teste tabi tutuyor. Cevabınız etkili bir kişiliği ortaya çıkarmalıdır. Kendinden emin ve yetenekli bir karar verici olduğunuzu gösterin.

Örnek Cevap:

Birkaç çalışan aradığında, her zaman mevcut çalışanlara öğle yemeği ısmarladığımdan, kendilerini değerli ve takdir edilmiş hissetmelerini sağlarım. Buna karşılık, kendilerini motive hissediyorlar ve her günün standartlarına ulaşmak için çabalamaya devam ediyorlar.

19. İki Teknisyeniniz Arasındaki Bir Sorunu Çözmenin En İyi Yolu Nedir?

Gerçekten de iş yerlerinde çalışanlar arasında sorunlar ortaya çıkıyor. Ancak, her zaman olumlu bir ortam sağlamaya çalışmanız en iyisi olacaktır. Cevabınız, olumlu bir ortam yaratmak için çalışanlarla birlikte çalışabilme inisiyatifini ve becerisini göstermelidir. İyi bir lider olduğunuzu gösterin.

Örnek Cevap:

İlk önce sorunun nedenini belirleyerek başlar ve her iki taraf için de çözümler sunardım. Sorun işlerini engelliyorsa, onları farklı vardiyalarda bulundurmak için bakım müdürüyle bağlantı kurabilirim.

20. Önleyici Tedbirleri Nasıl Planlıyorsunuz?

İş Güveliği yasalarından ve önleyici bakım düzenlemelerinden haberdar olmanız gerekir. Ciddi bir soruna yol açabilecek sorunları düzeltmeyi amaçlayan bir programınız olmalıdır. Önleyici bakım düzenlemesinin önemini anladığınızı gösterin. Çalışanlarla ilgili güvenli teknikler gösterin.

Örnek Cevap:

Çalışanların yılda en az iki kez bakım müdürü ile İSG yasaları ve yönetmelikleri hakkında tasdik alıp almadıklarını her zaman teyit ederim. Ayrıca tüm çalışanlar, teftiş çalışmaları sırasında katı yönergelere uymalıdır.

Karşılaşabileceğiniz Diğer Bakım Şefi Mülakat Soruları

 1. En Büyük Tutkunuz Nedir?
 2. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı? 4 Cevap Önerisi
 3. En Zayıf Yönleriniz Nelerdir?
 4. Bu İşi Neden İstiyorsunuz? 14 Cevap Önerisi
 5. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 6. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 7. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 8. Pozisyonu Nereden Duydunuz? (+3 Cevap önerisi)
 9. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız? (+3 Cevap önerisi)
 10. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 11. “En Güçlü Özelliğiniz Nedir?” Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?
 12. Sizi Ne Motive Eder?
 13. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın? (+3 Cevap)
 14. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 15. Bu Kalemi Bana Sat: Nasıl Cevaplanır? +5 Örnek Yanıt
 16. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 17. Maaş Beklentiniz Nedir? (+5 Cevap önerisi)
 18. Yönetim Tarzınız Nedir? +5 Bonus Cevap
 19. Gelecek İçin Amaçların Neler?
 20. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?

Unutmadan..

Bu makaledeki bakım şefi mülakat soruları ve cevaplarının yaklaşan iş görüşmenize fatda sağlamasını umuyoruz. Daha fazla bilgi için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İyi şanslar…

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir