Menü Kapat

Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar (+3 Cevap önerisi)

Arkadaşların seni nasıl tarif eder?

Soru aslında çok farklı görünebilir. Düşünsene ilginç bir arkadaş çevren var. Her biri seni ayrı yorumlayabilir. Ne söylesen dönüp seni vurabilir. Ya arkadaşlarımı ararlarsa… Söylediklerimi doğru teyit edebilirler mi? Arkadaşların seni nasıl tanımlar? gelin daha detaylı söz edelim.

Arkadaşların seni nasıl tanımlar

Tamamen iş arkadaşlarımıza odaklanalım. Soruyu şöyle düşünebiliriz: Tüm arkadaşlarım benim hangi çabalarımın ya da yeteneklerimin farkında? Şimdi söyleyeceklerinin aslında ne kadar genel olması gerektiğini biliyorsun. Düşünsene yöneticin demiş olsaydı eğer; çok daha detaylı bir özelliğine deyinebilirsin. Şimdi bu kadar detaylı bir cevaba girmek seni samimiyetsizleştirir. O yüzden kendini çok daha iyi ifade edebileceğin sorular gelecek.

Şimdi tüm arkadaşlarının seni hakkında söyleyebileceği olumlu yanlarını daha etkili nasıl sunabileceğini düşünelim.

 • Asla şu, şu, şu özeliklerimde tanırlar gibi kısa bir cevap verme. Burada saydığın her şeye tek tek kısa yorumlarını kat. Böylelikle seni daha iyi tanımalarını sağlarken aynı zamanda öne çıkabileceğin fırsatlar yarat.
 • Beni arkadaşlarıma sorabilirsiniz?” gibi bir cevap vermekten kaçın. Soru sana soruldu. Şahitlik sunma. Kendini ifade etmen isteniyor.
 • Çizgini seç. Mütevazilik ve ukalalık derecesinde cevaplar verme. Neticede onlar senin hakkında düşüncelerini paylaşıyorsun.

Neden bunu soruyorlar

Bu soru tamamen kişiliğiniz hakkında daha iyi bilgi toplama amacıyla yöneltiliyor. O yüzden bu soruya vereceğiniz cevaplarda samimi, dürüst ve kendi kişisel değerlerinizle uyumlu olması çok önemli.

Üzerinde durulması gereken en iyi noktalar

 1. Liderlik vasıflarına hakimiyet
 2. Sabırlı olmak
 3. Problem çözme becerisi
 4. İyi empati kurabilme
 5. Yüksek adaptasyona sahip olma
 6. İşe duyulan ask

Burada belirtilen niteliklere sahip olmak tüm şirket kültürlerinde iyi karşılanır. Tabi ki arkadaşlarınızın bunlardan en az bir kaçını ifade ettiği hikayelere ihtiyacın var.

En iyi cevap örnekleri

Soru: Arkadaşların seni nasıl tanımlar?

Cevap 1

Arkadaşlarım beni yardımcı olmayı seven biri olarak tanırlar. Problemleri karşısında bana danıştıkları olur. Ayrıca iletişim yeteneklerime değineceklerdir. Her biriyle kurduğum sohbeti, tekrarlamaktan keyif alıyorlar.

Cevap 2

Arkadaşlarım sık sık çok ısrarcı ve sabırlı olduğumdan bahsederler. Buna ben iradeli olmak diyorum. Bazen bir şeylerin yoluna girmesi yada bir şeyden en iyi sonuçları alabilmek için ona gerekli zamanı tanımalı, bu süreçte de sabırla çalışmak gerekir. Hatta size önceki iş deneyimimde ekip arkadaşlarımla yaşadığım bir olayı anlatmak isterim…

Cevap 3

Bunu ekip arkadaşlarıma sormuş olsaydınız muhtemelen verecekleri ilk yanıt; iyi empatiler kurabildiğim ve sıkı bir problem çözücü olduğum olurdu.Kendimce değerlendirdiğimde ise bu; iyi bir lider olmanın en önemli özellikleri.

Benzer sorular

 • Arkadaşlarınız sizi 3 kelimeyle nasıl tanımlar?
 • Kendini nasıl tanımlarsın? İncele
 • Sizi tanımlayan 3 kelime nedir?

Arkadaşların seni nasıl tanımlar? sorusu üzerine hazırladığımız yanıt sizin için yeterli mi? Bunu yorumlarda belirtebilirsin.

Kariyer yolculuğunda başarılar.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir