Menü Kapat

Araştırma Analisti Mülakat Soruları ve Cevapları

En İyi Araştırma Analisti Mülakat Soruları ve Cevapları

Bu makalede, araştırma analisti mülakat soruları ve cevaplarından bazılarına bakıyoruz. Bu bilgilerin, görüşmenizde başarılı olmanıza ve bir işi güvence altına almanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Bir araştırma analisti pozisyonu için görüşme yapıyorsanız, mükemmel analitik becerilerden daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Çünkü deneyiminiz, kişiliğiniz ve hatta karakter özellikleriniz için taranacaksınız. Bunu ezici bulursanız size yardımcı olmak için buradayız.

İçindekiler

Araştırma Analisti Mülakat Sorusu ve Yanıtları

1. Bu Rol ile Neden İlgileniyorsunuz?

Bu genellikle iş görüşmelerinde ilk sorulan sorulardan biridir. Dolayısıyla mülakatı yapan kişi, mükemmel bir uyum olup olmadığınızı ölçmesine yardımcı olmak için pozisyona başvurma nedeninizi değerlendirmelidir. İşin sahip olabileceği herhangi bir parasal veya maddi faydadan bahsetmemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu soruyu lehinize kullanın.

Örnek Cevap:

Araştırma konusunda tutkuluyum ve becerilerimi her zaman kuruluşunuza uygulamak istemişimdir. Bir şans verilirse şirketinizde çalışma hayalimi gerçekleştireceğim. Ayrıca bu pozisyondan en iyisini çıkarmak için gereken her şeye sahibim.

2. Araştırma Analistinin Rolleri Nelerdir?

İş tanımına dair hiçbir ipucu olmadan bir görüşme odasına adım atmak saçma olurdu. Görüşmeci bu tip araştırma görevlisi mülakat soruları ile, işinizin neleri gerektirdiğini bilmenizi bekler.Zaman kazanmak için birincil rollerden bahsederek başlayın. Burada genel iş tanımını kullanabilirsiniz.

Örnek Cevap:

Bir araştırma analisti, pazarlar, operasyonlar, ekonomi, müşteriler, finans ve diğer herhangi konularda verileri araştırır, analiz eder, yorumlar ve sunar.

3. Bir Araştırma Analistinin Etkili Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Her işin, görüşmecinin bir şans verilmeden önce bilmenizi beklediği, kendine özgü becerileri vardır. İşinizde işinize yarayacak niteliklerden bahsedin. Bu soru daha az ağırlık taşır. Bu nedenle, cevaplamak için mümkün olduğunca az zaman harcayın.

Örnek Cevap:

Bir araştırma analisti, eldeki işin doğası göz önüne alındığında ayrıntılara dikkat etmelidir. Meraklı, düzenli, mantıklı, güvenilir ve sayılarla arası iyi olmalıdır.

4. Son Rolünüz Sırasında Hangi Büyük Zorlukla Karşılaştınız? Nasıl hallettin?

Çözüm bulmak yerine sorunlar hakkında mızmızlanıp duran bir çalışanı kimse istemez. Bu soru, bir problem çözücü mü yoksa mızmız mı olduğunuzu belirlemeyi amaçlamaktadır. Kendini sat. Görüşmeyi yapan kişiye, yolunuza çıkan sorunlarla başa çıkabileceğinizi gösterin. Katkıda bulunduğunuz bir meydan okumadan bahsetmeyin.

Örnek Cevap:

Bu işe başvurmadan önce yabancı bir müşteri için uzaktan çalıştım. En büyük zorluk, saat dilimlerindeki farktı. Ancak, zaman çizelgelerimizin uygun olması için tüm günümü yeniden planladım.

5. Bir Araştırma Analisti Olarak Günlük Rutininizi Tanımlayın

Görüşmeci buna benzer araştırma görevlisi mülakat soruları ile, tipik bir araştırma analistinin gününün nasıl geçtiğini bilip bilmediğinizi test ediyor. Son işiniz sırasında yaptığınız şeylerden bahsedebilirsiniz. Yalnızca işle ilgili faaliyetlerden bahsedin.

Örnek Cevap:

Tüketici bölümünde çalışan bir araştırma analisti olarak, günlük faaliyetlerim anketler tasarlamak, farklı makaleler okumak, farklı forumları ve web sitelerini incelemek, liderlere danışmak ve raporlama yapmaktır.

6. İş Deneyiminizi Kısaca Anlatın

İnsanlar bu soruyu farklı yorumluyor. Ancak, bunu yıllar içinde kazandığınız uzmanlığı iletmek için bir şans olarak değerlendirmenizi ve eski iş yerlerinizden yüzeysel olarak bahsetmemenizi tavsiye ederiz. Görüşmeyi yapan kişiye, dikkate alınması gereken bir güç olduğunuzu bildirin. Çok fazla zaman harcamayın. Bunların çoğu CV’nizde var.

Örnek Cevap:

Okulu bitirdiğimden beri uzaktan çalışıyorum. Çoğunlukla yabancı müşterilerle çalıştım, bu bana nasıl esnek olacağımı ve son teslim tarihlerini nasıl karşılayacağımı öğretti.

7. Bu Rol İçin Nasıl Bir Strateji Gereklidir?

Doğru strateji ve zihniyet olmadan iyi bir araştırma analisti olamazsınız. Görüşmeci buna güveniyor. Bahsettiğiniz strateji ve zihniyet, işi kolaylaştırmaya yardımcı olmalıdır. İkisini vurguladığınızdan emin olun.

Örnek Cevap:

Araştırma yaparken önemli bilgileri kaçırmak veya yanlış yönlendirilmek kolaydır. Bu nedenle bir araştırma analisti, yeni bir bilgi parçasını yerleştirmek için açık bir zihniyete sahip olmalıdır. Stratejiye gelince, önemli bir şeyi kaçırmamak için işi parçalamak gerekir.

8. Bu Meslekte Öngördüğünüz En Büyük Zorluk Nedir?

Her iş kendi zorluklarıyla birlikte gelir. En az birini tanımlayabilecek konumda olmalısınız. Çok fazla zorluktan bahsetmeyin. Mümkünse olan bir çözüm önerin. Herhangi bir zorluk görmüyorsanız da yalan söylemeyin.

Örnek Cevap:

Uzun yıllara dayanan deneyimimde, araştırma alanındaki zorlukların çoğunun müşteri veya şirketle çok az ilgisi olduğunu keşfettim. Bunun dışında, şu anda tam olarak belirleyemesem de, sizlerin yardımıyla, karşılaşabileceğim her şeyi çözeceğime inanıyorum.

9. İş Yerinde Nasıl Motive Olursunuz?

Seni devam ettiren nedir. Bütün günü makaleleri okuyarak ve bilgi arayarak geçirmek kolay bir iş değildir. Bu nedenle, görüşmeci her zaman motivasyonunuzu nereye çektiğinizi bilmek isteyecektir. Tatil, izin veya para gibi şeylerden bahsetme. Bunu kendi yararınıza da kullanabilirsiniz.

Örnek Cevap:

Disiplinli bir çalışanım. Hedeflere ulaşmaya ve işleri son teslim tarihlerinden önce bitirmeye inanıyorum. Bu benim işime odaklanmamı sağlıyor.

10. Bu Rolde Başarısız Olduğunuz Bir Zamanı ve Öğrendiğiniz Dersi Anlatın.

Popüler görüşün aksine, bu soru genellikle kötü niyetli değildir. Hepimiz hata yaparız. Ancak önemli olan onlardan ne öğrendiğimizdir. Başarısız olduğunuzu kabul etmekten korkmayın.

Örnek Cevap:

Bir keresinde, bir raporu konsolide ederken önerilerimi eklemeyi başaramamıştım, bu da, onu gözden geçirmeden üst yönetime sunan patronumdan sert bir kınama almama neden oldu. O zamandan beri, mükemmel olduğundan emin olmak için işimi tamamladıktan sonra iki kez gözden geçirmeyi alışkanlık haline getirdim.

11. Raporlarınızı Hazırlarken Kullandığınız Yazılımlardan Bazıları Nelerdir?

Bu, bir araştırmacı olarak doğruluğunuzu değerlendirmeyi amaçlayan teknik bir sorudur. Görüşmeyi yapan kişiyi doğruluğa değer verdiğinize ikna edin. Farklı araştırmacılara yardımcı olduğu kanıtlanmış bazı yazılımlardan bahsedin.

Örnek Cevap:

Hatasız çalışmanın önemini anlıyorum. Doğruluğu sağlamak için R-Studio ve Excel gibi düzenleme yazılımlarını kullanıyorum. (Kullandığınız başkalarından da bahsedebilirsiniz).

12. Yeni Bir Ürünün Satışlarını Tahmin Etmek İçin Kullandığınız Bazı Yöntemler Nelerdir?

Bu tür sorular genellikle bir araştırma analisti olarak deneyiminizi, bilginizi ve analitik becerilerinizi değerlendirmeye yöneliktir. Görüşmeyi yapan kişiye oldukça deneyimli olduğunuzu gösterin. Son olarak yalnızca denenmiş ve test edilmiş yöntemlerden bahsedin.

Örnek Cevap:

Doğru sonuçlar elde etmek için genellikle beş nitel tahmin yönteminin hepsini kullanırım. Bunlar uzman görüşü, Delphi , satış gücü bileşimi, alıcı beklentilerinin araştırılması ve tarihsel analoji yöntemleridir.

13. Muhasebe Sektörünün Karşılaştığı ve Araştırma Analistlerinin Rolünü Etkileyebilecek Büyük Zorluklardan Herhangi Birini Biliyor musunuz?

Görüşmeci bu gibi araştırma analisti mülakat soruları ile, bir miktar öngörü sahibi olup olmadığınızı bilmek istiyor. Unutmayın, burada doğru ya da yanlış cevap yoktur. Otomasyon ve ucuz işçilik gibi sorunları gündeme getirebilirsiniz.

Örnek Cevap:

(Onlardan bahseden) gibi faktörlerin bu kadar çok şeyi değiştirmeye devam ettiği göz önüne alındığında, bunu kesin olarak bilmek zor olabilir. Ancak, ortaya koydukları zorluklarla yüzleşmeye hazırım ve heyecanlıyım.

14. Bir Araştırma Analisti Olarak En Büyük Gücünüz Nedir?

Görüşmeyi yapan kişi buna benzer araştırma analisti mülakat soruları ile, şirkete değer katacak bazı güçlü yönlerinizi bilmek istiyor. Sahip olduğunuz güçlü yönleri vurgulayın ve sorudan en iyi şekilde yararlanın. İş tanımına göre hareket edin. Çok mütevazı olmayın.

Örnek Cevap:

Öz disiplinin en büyük gücüm olduğuna inanıyorum. Belirli bir görev tamamlanana kadar odağımı kaybetmem. Bu her zaman işimin kontrolünü ele geçirmeme yardımcı oldu.

15. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?

Görüşmeyi yapan kişi bu tip araştırma analisti mülakat soruları ile, genellikle bunu pozisyon veya maaş tarafından motive edilip edilmediğinizi belirlemek için ister. Şirketleri hakkında sevdiğiniz bazı şeyler hakkında konuşabilirsiniz. İnsanlar iltifatları sever. Ancak, aşırı iltifat etmeyin.

Örnek Cevap:

Firmanızı yıllardır takip ediyorum. İş ahlakınızı ve çalışanlara nasıl davranıldığını seviyorum. Performansınızı da seviyorum. Kim kazanan takımda olmak istemez ki?

16. Baskı Altında Çalışabilir misiniz?

Görüşmeci bu gibi araştırma analisti mülakat soruları ile, koşullar sizin lehinize olmasa bile, elinizdeki göreve sadık kalırken soğukkanlılığınızı ve problem çözme yeteneğinizi test ediyor. Bir örnek verin. Sakinliği ve kontrolü vurgulayın

Örnek Cevap:

Evet. Bir keresinde ofise geri dönmem ve vardiyamdan sonra bazı önemli bilgilere göre hareket etmem istendi. Ofise vardığımda, değişiklikler üzerinde çalışmak için sadece otuz dakikam vardı. Panik yapmak yerine düşüncelerimi topladım ve sürekli kalan zamanı düşünmeden çalıştım. Süre dolmadan bitirdim.

17. Önceki Yılda Araştırma Analizi Becerilerinizi Nasıl Geliştirdiniz?

Mülakatçı bu tip araştırma analisti mülakat soruları ile , kendinizi geliştirmeye değer verip vermediğinizi ve yeni bilgilere açık olup olmadığınızı her zaman bilmek ister. Olumlu kişisel gelişim aktivitelerinden bahsedin. İşvereni hedef odaklı olduğunuza ikna edin.

Örnek Cevap:

Endüstri liderlerinden bir şeyler öğrendiğim farklı araştırma atölyelerine katıldım. Ayrıca yeni seviyelerin kilidini açmama yardımcı olan bir araştırmacı kulübüne katıldım.

18. Hangi Ürünümüzün İyi Pazarlanmadığını Hissediyorsunuz ve Bunu Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Daha fazla ağırlık taşıyan ve işi alıp alamayacağınızı belirleyen sorular bunlar. Bilginizi gerçek hayat senaryosuna uygulayabilir misiniz? Görüşmeyi yapan kişiyi eleştirel bir düşünür olduğunuza ikna edin. Problem çözme becerilerinizi vurgulayın.

Örnek Cevap:

Aloe vera sabununuz benim favori ürünüm. Ancak gazete yerine internet fenomenleri aracılığıyla pazarlamayı seçseydiniz daha fazla müşteriye ulaşabileceğine inanıyorum.

19. Sektördeki Hangi Gelişmelerin Yakın Zamanda Araştırma Analistlerinin Rolünü Etkileyeceğini Düşünüyorsunuz?

Görüşmeci buna gibi araştırma analisti mülakat soruları ile, alandaki tüm gelişmelerden haberdar olup olmadığınızı bilmek istiyor. Dolayısıyla mevcut alan hakkında engin bilgiye sahip olduğunuzu gösterin. Son olarak analitik ve eleştirel düşünme becerilerinizi ortaya çıkarın.

Örnek Cevap:

Botların iş endüstrisinde sürekli icadının yakında sırtımızdan bir miktar yük alacağına inanıyorum.

20. Çalışmanızın Hatasız Olduğundan Nasıl Emin Olursunuz?

Bir araştırma analisti olarak hata yapma lüksünü göze alamazsınız. Kusursuz olmak zorunda değilsiniz, ancak kalite değerlendirmesine yardımcı olacak bazı yöntemlere sahip olmanız gerekiyor. Görüşmeyi yapan kişi işinizi ciddiye aldığınıza ikna edin. Açık olun.

Örnek Cevap:

Ne olursa olsun, çalışmamı her zaman üç kez gözden geçirdiğimden ve masamdan ayrılmadan önce kaynaklarıma atıfta bulunduğumdan emin olurum.

Karşılaşabileceğiniz Diğer Araştırma Analisti Mülakat Soruları

 1. Maaş Beklentiniz Nedir?
 2. Gelecek İçin Amaçların Neler?
 3. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 4. Kariyer Hedefiniz Nedir?
 5. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 6. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 7. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 8. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?
 9. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 10. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 11. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 12. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 13. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 14. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 15. Bu Kalemi Bana Sat
 16. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar
 17. Pozisyonu Nereden Duydunuz?
 18. Sizi Ne Motive Eder?
 19. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?
 20. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?

Unutmadan..

Bu makale, yaklaşan iş görüşmenizde karşılaşabileceğiniz en yaygın araştırma analisti mülakat soruları ve cevaplarını içerir. Lütfen bunları bir kez daha gözden geçirin ve benzersiz yanıtlarınızı bulmak için yönergelerimizi kullanmaktan çekinmeyin.

İyi şanslar..

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir