Menü Kapat

Aldığın En Zor Karar Neydi? Nasıl Cevaplanır?

Verilmesi En Zor Kararlar Nelerdir?

Davranışsal mülakat sorularına bir örnek. Aldığın en zor karar neydi? Böyle bir soru karşısında cevabın ne olurdu? Gelin bu soruya nasıl cevap verilebilir bir göz atalım.

İK uzmanları bu soruyu neden soruyor?

İK uzmanları bu gibi soruları seviyor. Adayın soruya cevaben durumu nasıl değerlendirdiği ve aldığı kararı merak ederken aynı zamanda aday konuşturularak yeni sorular doğuyor. Adaylar tarafından soru ne kadar itici bulunsa da etkili cevaplar mülakatlarda sonucun seyrini değiştiriyor. Aynı zamanda pozisyona uygun olup olmadığınız cevabınıza göre sizi ele veriyor. Bu gibi davranışsal mülakat sorularına verilen cevaplardan İK uzmanlarının dikkatini çekiyor. Gelecekte oluşabilecek benzer durumlardaki tavrınızın ne olabileceği konusunda fikir yürütüyor. O yüzden cevap mutlaka İK uzmanını tatmin edebilmeli. Böylece mülakatın daha kontrollü ilerlemesini sağlayabilirsin.

“Aldığın en zor karar neydi” Nasıl cevaplanır?

Bu soru karşısında verebileceğiniz tek tip bir yanıt yok. Fakat nasıl cevaplaya bileceğin konusunda bir fikir verebilirim. Soruyu 3 adımda cevaplayın ve bu paylaşırken pozitif olun.

Tavsiye: Aldığın yanlış bir kararı paylaşmanı önermeyiz. Doğru olan; pozitif bir karar olmalı.

1-Doğru kararı seç!

Etkili bir cevap için mutlaka kararınız işle alakalı olmalı. Aile kurmak için vermek zorunda kaldığınız kararlar sizin için pek ala değerli olabilir. Sanırım İK uzmanı bununla ilgilenmeyecektir.

2-Konuyu nasıl ele aldığından bahset!

Karar öncesi konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaş. Tüm ihtimalleri nasıl çürüttüğünü bir bir sırala. Tutarlı ve pozitif kal. Aldığın kararın çözüm için ne kadar önemli olduğundan bahset.

3-Hokus pokus: Kararım!

Kararını bildirdiğin cümleni sihirbazın şapkadan tavşanı çıkardığı gibi hazırla. Ne kadar etkili bir karar olduğunu bu şekilde daha iyi aktarabilirsin. Bazen ne yaptığından ziyade onu nasıl sunduğunda çok önemlidir. İyi bir sunum ve iyi tepkiler, işte bu kadar.

Benzer sorular

  • Zor bir karar vermeniz gerektiğinde ne yaparsınız?
  • Almak zorunda olduğunuz en zor karar neydi?
  • En son ne zaman yanlış bir karar aldınız?
  • Kararlarınızı nasıl alıyorsunuz?
  • Sizin için alması zor kararlar nelerdir?

Bu sorular ilgini çekebilir

  1. En güçlü yanınız nedir?
  2. Sizi motive eden nedir?
  3. Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?
  4. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Peki senin aldığın en zor karar neydi? Yorumlarda paylaşarak okuyuculara fikir verebilirsin.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir