Menü Kapat

Harika Bir Akademik Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Harika Bir Akademik Özgeçmiş Nasıl Yazılır (Örneklerle)

Akademik özgeçmiş yazmak zor olmak zorunda değil. Uzman kılavuzumuza ve örneklere göz atın. Hayalinizdeki üniversiteye veya araştırma programına mı başvuruyorsunuz? Öyleyse, başvurunuza bir akademik özgeçmiş (CV) eklemeniz gerekecektir. Bununla birlikte, akademik bir özgeçmiş tamamen akademi ile ilgilidir.

CV ve özgeçmiş arasındaki farklar önemlidir ve yayınlarınız, bağışlarınız ve burslarınız gibi normalde odaklanmayacağınız birçok bilgiyi eklemeniz gerekir.

Bu sayfa, akademik kariyerlerinde orta seviyeye daha fazla giriş yapan bireylere yöneliktir. Daha deneyimli kişiler, tamamen kendi öğretim veya araştırma deneyimlerine odaklanan, farklı şekilde uyarlanmış bir akademik özgeçmiş formatı isteyebilir.

Akademik Özgeçmiş Neleri Sunmalı?

Akademik özgeçmişinize eklemeniz gereken bazı temel ayrıntılar şunlardır:

1. İletişim Bilgileri

İletişim bilgileriniz, herhangi bir bölüm başkanının özgeçmişinizde gördüğü ilk şey olmalıdır.

Aşağıdaki temel bilgileri ekleyin:

  • E-posta
  • İsim
  • Telefon numarası
  • Adres

Ancak özgeçmişinizde profesyonel bir e-posta adresi (örn. Ad Soyad@email.com) kullandığınızdan emin olun. Mesela darkhearts65@hotmail.com gibi bir mail adresinden çoğu bölüm başkanı etkilenmeyecektir.

2. Kişisel Profil

Bir özgeçmişe nasıl başlayacağınızı bilmek, bir işe girmek için çok önemlidir. Özgeçmişinizin kişisel profili, kim olduğunuzu kısaca ifade etme ve bazı önemli başarılarınızı özetleme şansıdır.

Bir özgeçmiş kişisel profili yazmak için, tam olarak hangi pozisyona başvurduğunuzu, neden başvurduğunuzu belirtin ve ardından bazı önemli başarılarınızı ve becerilerinizi özetleyin. Profilinize koyduğunuz bilgiler, CV’nizde neler olduğuna dair hızlı bir genel bakış sağlar ve biraz ekstra bağlam sağlar.

3. Eğitim Geçmişi

Özgeçmişinizde ayrıntılı bir eğitim bölümüne sahip olmak, akademideki herkes için çok önemlidir. Normalde, diğer yüksek öğrenim programlarına kabul edilmek için belirli dereceler önkoşuldur.

Eğitim geçmişinizi şu anda devam ettiğiniz (veya en son mezun olduğunuz) üniversiteden başlayarak ters kronolojik sırayla belirtmelisiniz. Her giriş için, katıldığınız kurumları, kazandığınız dereceyi ve mezuniyet tarihinizi belirtin.

Ek olarak, genel not ortalamanız veya Dekan listesine girip girmediğiniz gibi başarılarınızı vurgulayın.

Henüz çok fazla deneyiminiz yoksa, ilgili derslerin yanı sıra tez başlığınızı ve tez danışmanınızı da dahil etmek isteyebilirsiniz .

4. Profesyonel Randevular

Akademik özgeçmişinizde profesyonel randevularınızı listeleyin. Bunların, bir şef veya bilgisayar programcısı olarak sahip olduğunuz önceki işler değil, akademi ile ilgili pozisyonlar olduğunu unutmayın.

Profesyonel randevular bölümünüze yalnızca sözleşmeye dayalı akademik çalışmaları dahil edin ve her giriş için aşağıdaki bilgileri listeleyin:

  • Kurum
  • Departman
  • Unvanın
  • İstihdam edilen tarihler
  • Görevler

5. Öğretim Deneyimi

Mevcut veya aday bir profesörseniz, bu bölüm özgeçmişinizin en önemli bölümlerinden biri olacaktır. Burada öğrettiğiniz tüm TA pozisyonlarını, ek pozisyonları veya kursları listeleyin.

Her giriş için kurumu, bölümü, kursu, öğretilen tarihleri ​​ve kursun lisans veya lisansüstü olup olmadığını belirtin.

Görevlerinizi TA olarak listelemenize gerek yoktur. Bu kuralın tek istisnası, bölümünüz/kurumunuzun TA’ların dersleri tasarlamasını ve yalnızca öğretmesini gerektirmesidir. Verdiğiniz dersler için durum buysa, CV’nizde görevleri listeleyin.

Çok sayıda TA veya ek pozisyonunuz varsa, sadece bir pozisyon için başvurduğunuz program veya alanla alakalı birkaçını vurgulamanız gerektiğini unutmayın.

-fikir, iyi bir fikir, ipucu, aydınlatma, izinden gitme İPUCU:

COVID-19 hala bir sorun olduğundan, bazı kurumlar kursun çevrimiçi mi yoksa şahsen mi verildiğini bilmek isteyecektir.

6. Yayınlar

Araştırma yaptınız ve yayınladınız mı? Yayınlarınız muhtemelen hangi üniversitelere gittiğinizden veya profesyonel randevularınızdan daha önemlidir. Bu, özellikle alanınızda zaten yerleşik bir uzmansanız geçerlidir.

Yayınlarınızı “hakemli” ve “diğer” olarak ayırmalı ve yayın tarihine göre düzenlemelisiniz.

Ayrıca, hakemli dergiler, kitaplar, kitap bölümleri, kitap incelemeleri, düzenlenmiş ciltler veya web tabanlı yayınlar olsun, bunları yayınlandıkları yerler arasında bölün.

Gelecekteki yayınlar veya şu anda incelenmekte olanlar da burada listelenebilir. Tam alıntıyı veya şu anda sahip olduğunuz kadar çok bilgiyi sağladığınızdan emin olun. Halihazırda yayınlanma sürecindeyseler, yayınlandıkları yıl yerine “baskıda” olarak sınıflandırılmalıdırlar.

Akademik özgeçmişiniz boyunca bir kaynakça kullanarak yayınlarınızdan doğru bir şekilde alıntı yaptığınızdan emin olun. Hangisini tercih ettiklerini görmek için başvurduğunuz kurumu kontrol ettiğinizden emin olun.

7. Hibeler ve Burslar

Araştırma projeleri için fon aldınız mı? Genel olarak, fon almak, araştırmanızın dikkat ve destek toplamaya yetecek kadar etkileyici ve değerli olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, hibelerinizin kanıtını sağlamak, başarılarınızı bölüm başkanlarına göstermenin harika bir yoludur.

Özgeçmişinizde hibeleri veya bursları listelerken, yıl aralığı ile birlikte finansmanı sağlayan kurumu listeleyin.

8. Ödüller ve Başarılar

Herhangi bir ödül aldıysanız, buradan bahsedin. İlk önce, aldığınız tarihi, veren kurumu ve ödül adını (veya bir tür açıklamayı) listeleyin.

Ödülün parasal değerinin listelenmesi alana özgüdür. Alanınızdaki güvenilir bir yetkili/kıdemli danışmanla görüşün.

9. Davetli Konuşmalar

Konuşmak için başka bir kampüse davet edildiyseniz, bunu bağımsız bir bölümde listelemelisiniz. Kurumun adını ve yerini, departmanını, konuşma tarihlerini ve bahsettiğiniz şeyin kısa bir açıklamasını (veya sadece başlığını) ekleyin.

Konuşmacı olarak davet edilmek özgeçmişinize harika bir ektir. Çünkü bölüm başkanlarına çalışma alanınızda bir uzman olarak tanındığınızı gösterir.

10. Konferanslar

Daha önce bir konferansa katıldınız mı? Bunu da akademik özgeçmişinize eklemelisiniz. Bunları düzenleme paneli/kurumu, bildiri başlığı/konu, konferans adı ve tarihleriyle birlikte listeleyin.

Ek olarak, etkinliğin ne kadar prestijli olduğunu vurgulamak istiyorsanız, konferansın kabul oranını belirtin.

11. Araştırma Deneyimi

Araştırma Asistanı veya Araştırma Görevlisi iseniz, üstlendiğiniz araştırma projelerini listeleyin. Akademik özgeçmişinizde araştırma deneyimini listelerken, tarihi, kurumu ve tutulan pozisyonu ekleyin.

Ardından, araştırmanın nasıl yapıldığını açıklayan kısa bir açıklama sağlayın. Örneğin, bir ekip tarafından mı yürütüldüğü, yoksa birden fazla laboratuvar tarafından üstlenilen karmaşık bir çaba mı?

Araştırmanız COVID-19 tarafından ertelendi mi? Bu bilgileri açıklama kısmında da belirtebilirsiniz.

12. Dil ve Beceriler

Birden fazla dil konuşuyorsanız, özgeçmişinizde özel bir bölümde dil becerilerinizi listeleyin.

Her dili okuma, yazma ve konuşmadaki yeterlilik seviyenize göre listeleyin. Yeterliliğinizi tanımlamak için kullanabileceğiniz yaygın terimler “anadili“, “akıcı“, “orta düzeyde“, “konuşmaya dayalı” veya “temel” terimleridir.

Birçok üniversite, dil becerilerini akademik başarının bir göstergesi olarak görür ve yabancı diller genellikle çeşitli farklı çalışma alanlarında faydalı olabilir.

13. Referanslar

Bir iş için standart bir CV veya özgeçmişin aksine, akademik özgeçmişinizin altına doğru bir referans listesi eklemelisiniz. Her referansın adını, unvanını, posta adresini, telefon numarasını ve e-posta adresini listeleyin.

Bu, bir kişi için çok fazla bilgi gibi görünse de (ve kurumun onlarla posta yoluyla iletişime geçmesi pek olası değildir), bu, referansları eklemek için geleneksel biçimdir ve herkes tarafından takip edilmelidir.

Öne Çıkan Bir Akademik Özgeçmiş Yazmak İçin 2 İpucu

Artık akademik özgeçmişinize eklemeniz gereken bölümlerin üzerinden geçtik, sizi hayalinizdeki programa veya kuruma kabul edilmenize yaklaştıracak bir özgeçmiş yazmak için iki ipucundan bahsedeceğiz.

Unutmayın, nitelikli bir başvuru sahibi olabilirsiniz, ancak akademik özgeçmişiniz iyi yazılmadıkça, geçmişiniz ve becerileriniz ne olursa olsun, atılan yığında sona erebilir.

1. Kitlenizi Tanıyın

Özgeçmiş yazmanın en çok gözden kaçan kısımlarından biri, onu okuyacak olan hedef kitleye göre uyarlamaktır. Örneğin, CV’nizi hangi departmana veya alana başvuruyorsanız ona göre ayarlamalısınız.

Her şeyden çok neye değer veriyorlar? Araştırma? Eğitimsel tecrübe? Yayınlar? Hangisi olursa olsun, departman başkanının aradığını hemen bulması için özgeçmişinizde önce listeleyin.

Ek olarak, önceki başvuru sahipleri ve deneyimleri hakkında çevrimiçi araştırma yapın veya o kurumun bir adayda ne aradığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için alanınızdaki uzmanlarla/kıdemli danışmanlarla görüşün.

2. Çok Fazla Teknik Jargon Kullanmayın

Özgeçmişiniz açık, tutarlı ve sadece alanınızdaki akademisyenler tarafından değil, onu okuyan herkes tarafından kolayca anlaşılmalıdır.

Bunun nedeni, başvurunuzu incelerken üniversiteye kabul departmanının aşina olduğunuz alandaki tüm teknik jargonu anlamayabilir. Sadece bu da değil, alanınızdaki diğer akademisyenler bile geçmişte kullandığınız metodolojilere her zaman tam olarak aşina olmayabilir.

Bölüm başkanlarının özgeçmişinizi okuma zamanı geldiğinde yayınlarınız ve araştırmalarınız kendi adına konuşacaktır. Diğer her şey için, bilgileriniz mümkün olduğunca okunması ve anlaşılması kolay olmalıdır.

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Özgeçmiş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir