Menü Kapat

Ağ Teknisyeni Mülakat Soruları ve Cevapları

Ağ Teknisyeni Mülakat Soruları

Bu yazıda, size görüşmenizde beklemeniz gereken Ağ Teknisyeni Mülakat Soruları ve Cevaplarından bazılarına göz atacağız. Bunların size bir başlangıç ​​sağlayacağını ve bir iş bulmanızda yardımcı olacağını umuyoruz.

Ağ teknisyenleri, çeşitli görevlerle görevlendirilmiş özel BT uzmanlarıdır. Bilgisayar ağları tasarlar ve kurarlar, LAN altyapısındaki sorunları giderirler ve bağlantı ve kablolama ile ilgilenirler. Bunların BT departmanı olan herhangi bir kuruluşta temel faaliyetler olduğu göz önüne alındığında, bu kişiler yüksek talep görmektedir.

Şirketler, iş ilanları için gereken her şeye sahip olup olmadıklarını belirlemek için onlara iş vermeden önce potansiyel çalışanlarını değerlendirmeyi severler. Bu nedenle, iş başvurunuz geçerse, bir görüşmeci paneline hazır olun.

Bu yazıda, görüşmenizde beklemeniz gereken sorulardan bazılarını size vereceğiz. Bunların size bir başlangıç ​​sağlayacağını ve bir iş bulmanızda yardımcı olacağını umarak başarılar dileriz.

İçindekiler

Ağ Teknisyeni Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Bu İşle Neden İlgileniyorsunuz?

Örnek Cevap:

Ben işime tutkuyla bağlı bir ağ teknisyeniyim. Yıllardır yaptığım uygulamayla örtüşen iş tanımını inceledim. Ayrıca bir süredir şirketinizi izliyorum, çalışma kültürünüz ve misyonlarınız tarafından beğenildim ve bu nedenle hizmetlerimin burada daha iyi kullanılacağını hissediyorum.

2. Bir Ağ Teknisyeninin Rolleri Nelerdir?

Örnek Cevap:

 • Eski iş yerlerimden üstlendiğim rollerden bazıları şunlardı:
 • Bilgisayar donanım ve yazılımlarında rutin onarımlar yapmak
 • Şirketin siber saldırılara karşı korunmasını sağlamak
 • Bir dizi bilgisayar ağı tasarlamak ve kurmak
 • Ağ performansının değerlendirilmesi
 • Sitemlerin periyodik bakımı
 • İş arkadaşlarınızı ağ sistemleri konusunda eğitmek

3. Bir Ağ Teknisyeninde Etkili Olmak İçin Gereken Niteliklerden Bazıları Nelerdir?

Örnek Cevap:

Bir ağ teknisyeni, ağ sistemleriyle ilgili bilgileri etkin bir şekilde iletmek için üstün iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Aynı zamanda iyi bir problem çözücü ve yaratıcı düşünür olmalıdır. Diğer nitelikler arasında analitik düşünme, matematik becerileri, ekip çalışması yeteneği ve uygun zaman yönetimi becerileri bulunur.

4. Son Rolünüzde Hangi Ana Zorlukla Karşılaştınız ve Bunu Nasıl Yönettiniz?

Örnek Cevap:

Sektör lideri büyük bir şirkette çalışmak üzere sözleşme imzaladım. Ziyaret edip bir anket yaptığımda, yazılımlarının ve altyapılarının çoğunun eski olduğunu fark ettim. Üst düzey yöneticilere başvurduğumda, bütçe kısıtlamalarını öne sürerek herhangi bir değişiklik yapmak konusunda isteksiz davrandılar. Onlar da kendileriyle bu noktaya geldiklerini ve gayet iyi idare ettiklerini savundular. Onlara eski sistemlere sahip olmanın tehlikelerini ve bunun işletmeye neler yapabileceğini açıklamam gerekiyordu. Daha sonra bunun ne kadar tehlikeli olduğunu görünce kabul ettiler ve yenilerini almaya karar verdiler.

5. Bir Ağ Teknisyeni Olarak Günlük Rutininizi Tanımlayın

Örnek Cevap:

Günüm erken başlıyor ve çoğunlukla bilgisayarımda geçiyor. BT departmanı olarak düzenli ekip toplantılarına katılmadan önce işe gidiyorum. Masamı kuruyorum ve günümü planlıyorum. Burada, herhangi bir gelişmede birbirimizi güncelliyoruz ve durum güncellemeleri alıyoruz.

Ardından, ister yeni ekipmanı kontrol etmek ister bir sorunu gidermek olsun, bekleyen veya devam eden atamaları gözden geçiririm. Daha sonra ağ sistemlerinin işlevsel olduğundan ve sorunlara karşı uyanık olduğundan emin oluyorum. Bu nedenle günümün çoğu bilgi toplamak, sorunları gidermek, teşhis ve düzeltme yapmakla geçiyor.

6. Deneyiminizi Kısaca Açıklayın

Örnek Cevap:

Bu benim bu alandaki yedinci yılım. Donanım ve yazılımın iyi çalışıp çalışmadığını denetlemekten sorumlu genç bir ağ teknisyeni olarak çalışmaya başladım. Bana bildiklerimin özünü öğreten kıdemli bir teknisyenle eşleştirildim. O zamandan beri denetim ve bir noktada ekip yönetimi rollerini üstlendim. Son pozisyonum, genç teknisyenlerden oluşan bir ekibi yöneten kıdemli veri teknisyeniydi.

7. Bu Rol İçin Ne Tür Stratejiler ve Zihniyet Gereklidir?

Görüşmeciler buna benzer ağ teknisyeni mülakat soruları sorarak sizi daha yakında tanımak istiyor.

Örnek Cevap:

Bu rol, hızlı ve işe öncelik verebilen birini gerektirir. Tüm BT departmanının yardımına ihtiyaç duyabileceğiniz için önemli bir strateji olan ekip çalışmasını da benimsemek gerekir. Zihniyete gelince, teşhis ve sorun giderme konularını içerdiğinden, kişi her zaman yeni zorluklara açık olmalı ve ayrıntılara dikkat etmelidir.

8. Bu Meslekte Öngördüğünüz En Büyük Zorluk Nedir?

Örnek Cevap:

Uzun süredir bu sektörde olmak, çeşitli zorluklara tanık olmama ve bunları yönetmeme yardımcı oldu. Ancak, en yaygın olanı, bir ağ teknisyeni olarak işimi tehdit eden eski sistemlerdir. O zamandan beri şirketinizin güncellenmiş sistemlerle gurur duyduğunu ve bu nedenle sorun olmayacağını fark ettim. Ortaya çıkan diğer tüm zorlukların sizin yardımınızla kolayca yönetilebileceğine inanıyorum.

9. İş Yerinde Nasıl Motive Olursunuz?

Örnek Cevap:

İşimin başkasının işini kolaylaştırdığını bilmek bana ihtiyacım olan motivasyonu veriyor. Başka bir kişinin rollerini dağıtmak için gereken tüm donanım ve hatta yazılımlar güncel olduğunda, işte rahat vakit geçirirler. Ayrıca işimi seviyorum ve ağ sorunlarını çözme tutkusu beni besliyor.

Başkalarının imkansız olduğunu düşündüğü teknik sorunları çözmeyi de seviyorum. Çözüm sunduğumda yüzlerindeki ifade benim için yeterli.

10. Omurga Ağının Ne Olduğunu Bize Açıklayın

Örnek Cevap:

Farklı yolları ve verileri birkaç ağa dağıtan merkezi bir modeldir. Bant genişliğini ve çeşitli kanalları yönetmekten de sorumludur.

11. VPN Nedir ve LAN’da Kullanımı Nedir?

Görüşmeci bu gibi ağ teknisyeni mülakat soruları ile teknik bilginizi ölçer.

Örnek Cevap:

Tam olarak Sanal Özel Ağ olarak bilinen VPN, uzak kullanıcıların bir yerel alan ağına bağlanmasına ve bilgisayarlarını fiziksel bir bağlantı olmadan değerlendirmesine olanak tanır. Çalışanların evlerinin rahatlığında veya yoldayken kendilerini LAN’a eklemelerine olanak tanır. Ancak ağ güvenliğini sağlamak için yalnızca yetkili kullanıcılar bağlanmalıdır.

12. Kablosuz Ağın Bazı Avantajlarından Bahseder Misiniz?

İşe alım uzmanı bu gibi ağ teknisyeni mülakat soruları ile teknik bilginizi ölçer.

Örnek Cevap:

Kablosuz teknolojiyi benimsemek, kullanıcıların ve yöneticilerin yerel alan ağlarından tam olarak yararlanmasına olanak tanır. Bir ağa bilgisayar eklerken ek kablo bağlantılarına ihtiyaç duymazsınız, bu da onu son derece kullanışlı hale getirir. Ağlarda herhangi bir bağlantı sorununu gidermek de kolaydır. Bir dizi cihaz, kablosuz ağlarda da çalışabilir ve bu da onu son derece uygun hale getirir.

13. Kablosuz Ağların Bazı Dezavantajları Nelerdir?

işveren bu gibi ağ teknisyeni mülakat soruları ile teknik bilginizi sınıyor.

Örnek Cevap:

Kablosuz ağlar söz konusu olduğunda, artılar eksilerinden daha ağır basar. Ancak, kablosuz ağlarda ağ güvenliğini tehlikeye atmak daha kolay olduğundan, bu ağların bir güvenlik sorunu oluşturduğunu belirtmek önemlidir. Bu, belirli bir aralıktaki bir antenden kablosuz sinyallerin kolaylıkla alınabilmesiyle mümkün olur.

14. Yerel Alan Ağı Tasarlama Konusunda Bus Topolojisini Tanımlayarak Avantaj ve Dezavantajlarından Bahseder misiniz?

Örnek Cevap:

Bus topolojisi, her bir cihazı yerel alan ağına bağlayan koaksiyel veri yolu kabloları aracılığıyla birkaç iş istasyonunu belirli sunuculara bağlayan köprüdür. Bu durumda ağ teknisyeninin rolü bu bağlantıyı tanımlamaktır. Sunduğu avantajlardan bazıları, kablosuz ağlara kıyasla maliyet verimliliği ve gelişmiş güvenliktir. Dezavantajlar esas olarak bakım ve dağıtımda yaşanır.

15. Tam Mesh Topolojisini Kısmi Mesh Topolojisinden Ayırt Edebilir misiniz?

Örnek Cevap:

Tam bir network ağının tamamen kablosuz olduğu göz önüne alındığında, her cihaz bir kablosuz erişim noktası aracılığıyla ağı paylaşan diğer tüm cihazlara bağlanabilir. Bununla birlikte, kablolu ve kablosuz cihazların bir kombinasyonu olduğu göz önüne alındığında, kısmi bir ağda aynı şey olamaz.

16. Yerel Alan Ağında Bir Anahtar Ne Yapar?

İşe alım uzmanı benzer ağ teknisyeni mülakat soruları yönelterek teorik ve pratik olarak ne durumda olduğunuzu kontrol eder.

Örnek Cevap:

Bir ağ anahtarı, bir ağdaki tüm cihazları veya bilgisayarları birbirine bağlayan merkezi bir köprü görevi görür. Kullanıcıların izin verilen ve verilmeyen bağlantıları seçmesine olanak tanır. İnternete erişecek bilgisayarları ve yetkisiz bilgisayarları dikte etmek için bir anahtar kullanmak mümkündür. Başka bir deyişle, bireysel bilgisayarlar ve ağ arasındaki iletişimin yönlendirilmesinden sorumludur.

17. Bir Çalışan Ağa Erişemediğini Bildirirse Ağ Sorunlarını Gidermek İçin Ne Yaparsınız?

İşveren bu tip ağ teknisyeni mülakat soruları ile deneyiminiz hakkında daha fazla bilgiye ulaşmaya çalışıyor.

Örnek Cevap:

Soruna bağlı olarak, bununla başa çıkmanın birkaç yolu vardır. Ancak, tüm kullanıcılardan toplayabildiğim kadar bilgi toplayacağım. Bu, bir teori bulmama ve onu teste tabi tutan konuyu kopyalamama yardımcı oluyor. Bu, sorunu teşhis edip etmediğimi veya sorunu tespit edip etmediğimi doğrulamamı sağlıyor.

Sorunu çözmek için, verilen ağ hakkında daha fazla bilgi veren komut satırı araçları gibi birkaç araç da kullanabilirim. Port Scanner ve WIFI Analyzer gibi kullanabileceğim birçok bağımsız uygulama da var.

Gerekirse, sorunun nerede olduğunu anlamama yardımcı olması için ışık ölçerler ve ohmmetreler gibi gerçek donanımları da kullanabilirim.

18. Son Teknoloji Trendlerini ve Gelişimini Takip Etmenin Sizin İçin Neden Önemli Olduğunu Düşünüyorsunuz?

Örnek Cevap:

Ağ teknisyenleri olarak işimizin bir parçası, ancak farklı teknolojileri ve bunları nasıl kullanabileceğimizi mükemmel bir şekilde anlayarak yapabileceğimiz sorunları giderme ve çözmeyi içerir. Bu, neden yenilikler hakkında bilgi edinmek ve teknolojiyle ilgili her şey hakkında kapsamlı araştırmalar yapmak için zaman ayırdığımı açıklıyor. Herhangi bir değişiklikten haberdar olmamı sağlayan ağlardaki blogları ve dergileri okurum.

19. Sorunları Hızlı Bir Şekilde Gidermek İçin Nasıl Bir Süreç İzlersiniz?

Örnek Cevap:

Öncelikle, sorunu yaşayan kişilerden edinebileceğim tüm bilgilere sahip olduğumdan emin olurum. Daha sonra bir teori bulup test etmeden önce problemi bulmaya çalışırım. Haklıysam; Bilinen çözümleri uygulayacağım. Ancak yanlış çıkarsa yeni bir teori geliştireceğim veya sorunu tırmandıracağım. Daha sonra bir eylem planı oluşturacağım, bir çözüm uygulayacağım, bazı testler yapacağım ve bazı önleyici tedbirler uygulayacağım. Son adım, sorunu, eylemleri ve sonuçları belgelemektir.

20. Bu İşin Nesini Sevmiyorsunuz?

Örnek Cevap:

Zaman zaman sistem bakımı ve yükseltmelerinin diğer insanların çalışmalarını ve faaliyetlerini etkilediği gerçeğinden pek hoşlanmıyorum. Bunu engellemek için elimizden geleni yapsak da bazen kaçınılmaz oluyor. Sonuç olarak, bu severek yaptığım zevkli bir iş.

21. İş Alanınızdaki En Vazgeçilmez Kaynaklardan Birinden Bahsedin

Örnek Cevap:

Elimde çok faydalı bulduğum araç ve kaynakların bir listesi var. Ancak en önemlisi, BT hakkında birçok bilgiye sahip olan Microsoft TechNet’tir. Ayrıca geniş bir kütüphaneyi eğitebilir ve erişebilirsiniz. Belirli bir sorunu nasıl çözeceğinizi veya yardım alacağınızı öğrenirsiniz.

22. Yoğun Bir Günü Nasıl Yönetirsiniz?

Örnek Cevap:

Çok fazla işle uğraşırken dengeli olmanın çok önemli olduğunu anladım. Çok fazla endişe veya sinirlilik verimliliği olumsuz etkiler. Ağır bir iş yüküyle karşılaştığımda, işe öncelik veririm, etkilerine göre en önemlilerini ele alırım. Bununla birlikte, gerektiğinde çoklu görev yapabilir ve gerekli kaliteyi koruyabilirim. Zamanında bitiremezsem iş arkadaşlarımı ve müşterileri bilgilendiririm.

23. İşinizdeki Hatalarla Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?

Örnek Cevap:

Sorunu ve nasıl çözebileceğimizi not etmek için ağ raporlama kanalını kullanıyorum. Daha fazla sorun çıkarmadan çözebilirsek düzeltip ardından yama notlarını güncelliyorum. Ancak üstesinden tek başıma gelebileceğim bir sorun varsa ekibe ve yöneticilerime bilgi veririm. Ancak, her zaman bu tür olaylardan kaçınmak için çok istekli olduğumu temin ederim.

24. Bağlantıdan Ne Anlıyorsunuz?

Örnek Cevap:

Bağlantı, iki cihaz arasındaki bağlantıdır. Bir cihazın diğeriyle iletişim kurmasını sağlayan farklı kablo ve protokol türlerini içeren geniş bir terimdir.

Diğer Ağ Teknisyeni Mülakat Soruları

 1. Maaş Beklentiniz Nedir?
 2. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 3. Sizi Ne Motive Eder?
 4. En Büyük Tutkunuz Nedir?
 5. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?
 6. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı?
 7. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 8. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 9. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 10. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 11. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 12. Yönetim Tarzınız Nedir?
 13. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 14. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?
 15. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 16. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 17. En Zayıf Yönleriniz Nelerdir?
 18. Kariyer Hedefiniz Nedir?
 19. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 20. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?

Unutmadan..

Bu 24 Ağ Teknisyeni Mülakat Soruları, ağ teknisyeni görüşmelerinde sıkça sorulan sorulardan bazılarıdır. Görüşmeciyi cevaplarınızla göreve hazır olduğunuza ikna ettiğinizden emin olun.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir