Menü Kapat

Ağ Mühendisi Mülakat Soruları ve Cevapları

Bir ağ mühendisi mülakatına nasıl hazırlanırım?

Ağ sistemlerine öncelik veren birçok şirket ve kuruluş ile beraber ağ mühendislerine olan talepte artıyor. Bu yazıda, iş görüşmesinde sorulması muhtemel en yaygın ağ mühendisi mülakat soruları ve cevaplarına göz atacağız.

İçindekiler

Ağ Mühendisi Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Bu Rol ile Neden İlgileniyorsunuz?

Kimi zaman “sizi neden işe alalım?” veya “neden bu işi istiyorsunuz?” gibi varyasyonlarla da karşımıza çıkabilecek ağ mühendisi mülakat soruları, işe alım yetkilisinin kariyer hedefleriniz hakkında fikir edinmesine olanak tanır.

Örnek Cevap: On yıllık pratiğimde bu işte işe yarayacağına inandığım engin bir deneyim kazandım. Ayrıca, olağanüstü performansınızı takdirle takip ediyorum. Bu nedenle ekibinizin bir parçası olmaktan onur duyacağım.

2. Bir Ağ Mühendisinin Rolleri Nelerdir?

Örnek Cevap: Bir ağ mühendisi, bir kuruluşun ağ sistemlerinden sorumludur. Bir kuruluş içindeki ve kuruluşlar arasındaki tüm bilgisayar ağlarını kurar, geliştirir ve sürdürür. Ağ mühendisi ayrıca personel, müşteri ve tedarikçi olabilecek kullanıcılara destek sunar. Diğer roller, ağ sistemlerinde ortaya çıkan herhangi bir sorunun giderilmesini ve günlük operasyonlarının sürdürülmesini içerir.

3. Bir Ağ Mühendisinin Etkili Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Örnek Cevap: Bir ağ mühendisi mükemmel iletişim becerilerine sahip, ayrıntılara dikkat eden ve öğrenme becerilerine sahip olmalıdır. Ağ sistemlerinin karmaşıklığı nedeniyle, aynı zamanda harika bir problem çözücü olmalıdır. Diğer nitelikler; uyarlanabilirlik, planlama, organizasyon becerileri ve bir takımda çalışma becerilerini içerir.

4. Son Rolünüz Sırasında Hangi Büyük Zorlukla Karşılaştınız? Nasıl Yönettiniz?

İşe alım yetkilisi buna benzer ağ mühendisi mülakat soruları ile zorluklar karşısında duruşunuzu bilmek ister.

Örnek Cevap: Son görevim sırasında, genç ağ mühendislerinden oluşan bir ekibin başına seçildim. Ancak kısa süre sonra iki personelimizin sürekli tartıştığını ve üretkenliklerini etkileyen birçok konuda anlaşamadıklarını fark ettim. Her ikisiyle de genel bir oturum yapmadan önce sorunu anlamak için onlarla ayrı toplantılar yaptım. Daha sonra, ben ekibe katılmadan çok daha önce rekabetlerinin sürdüğünü keşfettim. İkisi arasındaki etkileşimi azaltmak ve sorunlarının işe karışmamasını sağlamak için görevleri ekip üyelerine devretmek zorunda kaldım.

5. Bir Ağ Mühendisi Olarak Günlük Rutininizi Tanımlayın

Örnek Cevap: Yıllar boyunca günlük rutinim, şirketlerin teknoloji departmanlarının nasıl organize edildiğine bağlı olarak değişti. Mevcut projelerin teknik gereksinimleriyle ilgili e-postaları takip etmek ilk önceliğimdir. Daha sonra, her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için sunucu odasını kontrol ederim. Günün geri kalanı proje yöneticisi ve müşterilerle görüşmek, teknik dokümantasyonu güncellemek, iş arkadaşlarından raporlar almak ve projeleri takip etmektir. Ayrıca uyarıları araştırırken raporları derler ve ağ tasarımının testlerini çalıştırırım.

6. Deneyiminizi Kısaca Anlatın

Görüşmecilerin ilk etapta adayı tanımak için sorduğu ağ mühendisi mülakat sorularından biri.

Örnek Cevap: On yılı aşkın bir süredir bu alandayım. Sabancı’daki stajımdan bu yana ağ yapılarını analiz etme ve önerilen değişiklikleri modelleme hakkında çok şey öğrendim. Eski işyerimde beş kez yılın en iyi BT çalışanını kazanmamı sağlayan ağ bakımı için hem donanım hem de yazılım özellikleri hakkında engin bilgiye sahibim. Ayrıca özgeçmişime dahil ettiğim birkaç güvenlik sertifikam var. Son olarak x vakfının y projelerine gönüllü olarak destek vermekteyim.

7. Bu Rol İçin Ne Tür Zihniyet ve Stratejiye Sahipsiniz?

Örnek Cevap: Bu kariyerde gereken iş miktarı ve doğruluk göz önüne alındığında, işi devretmek en iyi stratejilerden biridir. Zorlayıcı bir çalışma stratejisi olduğu kanıtlanmış ekip çalışmasının avantajlarına tanık oldum. Zihniyete gelince, farklı projelere girerken açık bir bakış açısını sürdürmek çok önemlidir. Proje başarısı için farklı görüş ve önerileri barındırmanıza olanak tanır. Olumlu bir tutum, özellikle zorlu projelerde de işe yarar.

8. Bu Meslekte Öngördüğünüz En Büyük Zorluk Nedir?

Görüşmeyi yapan ki aslında bu ağ mühendisi mülakat soruları ile farkındalığınızı ve karşısında göstereceğiniz çabayı merak ediyor.

Örnek Cevap: Başarılı BT ekiplerinde bulunmam son iş yerlerimde de karşılaştığım zorlukların çoğuna köprü oldular. Ekip olarak en iyi refleksimiz risk faktörlerini oluşturma ve ortadan kaldırabilen çözümler üretmek oldu. Bu nedenle, şu anda belirli bir zorluğu tanımlayamıyorum. Ancak operasyon sırasında ortaya çıkan her türlü sorunu sizin becerikli ekibinizle halledebileceğimize inanıyorum. Ayrıca, başımıza gelebilecek bazı sorunları çözmede işe yarayacak engin bir deneyimim var.

9. İş Yerinde Nasıl Motive Olursunuz?

Örnek Cevap: Son teslim tarihlerine uymaya kesinlikle inanıyorum. Şirket tarafından belirlenenlerin dışında, kendime ve ekibimize koyduğumuz hedefler olur.. Ayrıca ağ sistemlerinin karmaşıklığını ve nasıl tükenmişliğe yol açabileceklerini de anlıyorum. Bu nedenle, ne zaman yorulsam, bir göreve yeterince netlik ve güçle yaklaşmadan önce biraz zaman alır ve gençleşirim. Son olarak, bir süredir meditasyon yapıyorum, bu da önümde sunulan her göreve odaklanmamı geliştirmeme yardımcı oldu.

10. Rolünüzde Başarısızlıkla Sonuçlanan Bir Görevi ve Ne Öğrendiğinizi Açıklayın.

Başarısızlık ne kadar istemezekte tecrübelerin bir parçası. Emsal ağ mühendisi mülakat soruları karşısında adaydan beklenen 2 şey vardır. Bunlardan biri dürüst ifade, diğeri ise bu başarısızlıkla daha sonra nasıl başa çıktığınızdır.

Örnek Cevap: Bir keresinde işe geldim ve günün aktivitelerine kendimi o kadar kaptırdım ki, gece uyarılarını kontrol etmeyi, onları olumlu ya da olumsuz olarak sınıflandırmayı ve onlara katılmayı unuttum. Daha sonra günün ilerleyen saatlerinde ağ sistemini neredeyse kapatan olumsuz bir uyarı fark ettim. Düzeltmeyi başardım ama daha önce tanımamış olsaydım; Şirketime büyük miktarda veriye mal olurdum. Bazı aktiviteler ne kadar kasvetli görünse de, işimi bölmeye ve günlük rutinimi atlamamaya meyilliyim. Ve bu problemle karşılaştıktan sonra her koşul için acil eylem planı oluşturmaya özen gösteririm.

11. Bir Ağ Tasarımında Veri Kaybını Nasıl Köprülersiniz? Veri Kaybını Sınırlamak için Yerleştirdiğiniz Bazı Önlemler Nelerdir?

Örnek Cevap: Veri kaybının üretkenliği etkileyen sistem arızasına neden olabileceğini tamamen anlıyorum. Bu nedenle, genellikle acil kurtarma kaynaklarının verilen ağ planına dahil edilmesini sağlarım. Ardından, düzenli olarak yedeklemeleri ve çeşitli ağ depolama konumları gibi şirket verilerini korumanın farklı mevcut yollarını kullanırım.

12. Bize Şimdiye Kadar Oluşturduğunuz En Büyük Ağdan Bahsedin mi?

Örnek Cevap: Ağ mühendisi olarak ilk yıllarımda, küçük ve orta ölçekli işletmeler için ağlar oluşturan ve uygulayan bir serbest çalışandım. Bazıları iki kişilik operasyonlardan, diğerleri ise 500 kişi kadar büyüktü. Bu ağlar, tek konumlarda kullanılacak ve hem şirket içi çözümlerde hem de bulut tabanlı uygulamalar birleştirilecekti. Bunu 500’den fazla müşteri için yapmayı başardım.

13. İşinizin Zirvesinde Kalmanıza Yardımcı Olan Kaynaklardan Bazıları Nelerdir?

Kendinizi geliştirmeye zaman harcıyor musunuz? Bu ve benzer ağ mühendisi mülakat soruları bilgilerinizi taze tutmak için neler yaptığınızı öğrenmeyi hedeflemektedir.

Örnek Cevap: Sanatımızı geliştirmek için kullanılabilecek yenilikleri, ipuçlarını ve araçları tartışmak için toplantılar düzenlediğimiz yerel bir mühendis buluşma grubunun parçasıyım. Değişikliklerden ve değerli tavsiyelerden haberdar olmamı sağlayan ve ağ yenilikleri hakkında yazan çok sayıda haber kaynağını derlemek için bir RSS okuyucusu ile bağlantı kuran birkaç aylık ağ dergisine abone oldum. Boş zamanlarımda Network World okuyorum.

14. Ağ Kaynaklarını Dağıtmak için Geliştirme Ekipleri ve Diğer Paydaşlarla Çalışma Deneyiminiz Var mı?

Örnek Cevap: Projelerimin çoğu bunu gerektirdiğinden ekip çalışmasına çok inanıyorum. On yıllık deneyimimde birkaç DevOps Ekibi ile çalıştım ve uygulama performanslarını destekleyen ağ sistemleri oluşturma konusunda farklı geliştiricilerle çalıştım. DevOps Teams üyelerinden bazıları, kariyerimin bazı noktalarında güvendiğim değerli bilgiler de sunuyor.

15. Verilen Bir Ağ Yapılandırmasından Beklenen Performansı Elde Etmede Hiç Başarısız Oldunuz mu? Lütfen Sorun Giderme Sürecinde Bize Yol Gösterin.

Örnek Cevap: Kolayca erişilebilen en küçük sorunları çözerek başlıyorum. Düşük performansa neden olabilecek herhangi bir ağ kesintisi, donanım hatası, yüksek ağ etkinliği ve diğer küçük nedenleri kontrol ediyorum. Tüm bunlar uygunsa, sorunu daha derinden anlamak için ağ izleme ve analiz araçlarını kullanırım. Daha fazla sorunla karşılaşırsam, teşhis sürecini hızlandırmak için diğer ağ yöneticilerini sisteme dahil ederim.

16. Ağlar Açısından Bir Organizasyonun Değişen İhtiyaçlarıyla Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?

Örnek Cevap: Genellikle ağları bir organizasyonun değişen ihtiyaçlarını karşılamak için ölçeklendiririm. Bir keresinde ilk yılda 10.000 müşterisi olan bir şirketle çalıştım. Başlangıçta, temel işlemleri desteklemek ve yürütmek için küçük ölçekli bir şirket içi ağ oluşturdum. Erişimi genişledikçe, farklı kampanyalardan gelen trafik artışlarını karşılamak için şirket içi kaynakları ACME web hizmetleriyle entegre etmek zorunda kaldım.

17. Lütfen Daha Önce Üzerinde Çalıştığınız Bir Ağ Topografyasının Tasarımını Açıklayınız

Örnek Cevap: (Bir ağ topografyasına bir örnek verin) Bu ağ topografisini bir keresinde orta ölçekli bir öz sermaye organizasyonunda uygulamıştım. Güvenlik ve kullanılabilirliğe öncelik verdim, bu da bu özel yapılandırmayı neden kullandığımı açıklıyor.

18.  Ağ Mühendislerinin Karşılaştığı Genel Bir Zorluğu Bize Anlatır mısınız?

İşinizde karşılaştığınız bir sorunu paylaşmak bu ağ mühendisi mülakat sorusu için yeterli görülmeyecektir. Zorlukla nasıl başa çıktığınızı da ilave etmeniz aleyhinize olur.

Örnek Cevap: Günümüz dünyasında ağ mühendislerinin karşılaştığı en büyük zorluğun ağ güvenliğinin artan önemi olduğuna inanıyorum. Çoğu kuruluş, bir sistemin performansından daha fazlasıyla ilgilenir. Sistem yöneticileri ve ağ mühendisleri, yüksek standartlarda performans gösterebilen ve son derece güvenli sistemler geliştirmelidir.

19. Her Şeyi Denediğinizde Bir Ağın Hala Çalışmadığı Bir Durumla Başa Çıkmanın En Kolay Yolu Nedir?

Örnek Cevap: İtiraf etmeliyim ki kendimi birçok kez böyle bir durumda buldum. Keşfetmem gereken şeylerle ilgili fikirler bulmak için genellikle mevcut farklı kaynakları kullanırım. Her zaman önce sorunu google’da ararım ve sorunu çözmeye yardımcı olabilecek herhangi bir yararlı çevrimiçi kaynak ararım. Daha sonra farklı ürün kılavuzlarına bakıyorum ve farklı yaklaşımları denemek için birincil komut dizilerine bakıyorum. Hiçbir şey işe yaramazsa, yöneticiye gidip sorunu açıklarım.

20. Bir Dizi Bağımsız Projeden Sonra Bir Ekiple Çalışabilir misiniz?

Ekip çalışması ile ilgili önemli ağ mühendisi mülakat sorularından biri…

Örnek Cevap: Bir ağ mühendisi olmak, bir ekip kurulumunda olduğu kadar bağımsız olarak da çalışmak anlamına gelir. Bu nedenle takım halinde çalışmakla ilgili bir sorunum yok. Birkaç problem çözme tekniği öğrendim ve farklı fikirleri birleştirebilirim. Farklı fikirleri bir araya getirmenin mükemmel olduğuna ve çeşitli sorunların çözümüne yardımcı olabileceğine inanıyorum.

21. Bilgisayar Teknolojisini Sıfır Anlayan Müşterilere Ağ Sorunlarını Nasıl Açıklayabilirsiniz?

Örnek Cevap: Sorunları her zaman mümkün olan en düşük seviyeye indirmeye çalışırım ve teknik şeyleri açıklarken sıradan olmayan terimleri ve dili kullanırım. İşlem sırasında diyagramlar çizmek ve analojileri kullanmak da işe yarar. Mümkün olduğunca jargonlardan kaçınırım. Etkileşimde bulunduğum çoğu insan, her zaman paylaştıklarımı kendi anlayış seviyelerine indirerek nasıl açıkladığımdan memnundur.

22. Neden Ağ Mühendisliğine Devam Etmeye Karar Verdiniz?

Bu ve benzer ağ mühendisi mülakat soruları hakkında cevap verirken işinize olan tutkunuzu vurgulayın.

Örnek Cevap: Çocukluğumdan beri aşıladığım özelliklerden biri de bu işin en önemli yönü olan problem çözmedir. Ağ mühendisliği, ortaya çıkardığı farklı zorluklar için yaratıcı çözümler bulmamı sağlıyor. Ayrıca ağ mühendisliğinin geniş erişime sahip olmamı sağladığı teknolojiyi de seviyorum. işimle bir şehre kesintisiz elektrik vermeyi bağdaştırırım. Elektrik kesilirse tüm ışıklar söner….

23. Ağ Topolojisi Nedir?

Ağ mühendisi mülakat soruları arasında bu soru nadirde olsa adaydan talep edilir.

Örnek Cevap: Basit bir ifadeyle, bir ağ topolojisi, belirli bir organizasyonun bilgisayar ağının fiziksel açıklamasıdır. Tüm bireysel sistemlerin nerede olduğunu, kabloların bağlantılarını ve çeşitli iletişim ve donanım özelliklerini gösterir.

24. Bir Yönlendirici İçin En İyi Yol Seçimini Nasıl Belirlersiniz?

Örnek Cevap: Bir yönlendirici için yol seçimini belirlemenin birkaç yöntemi vardır. İşe bağlı olarak, en uzun ön eki eşleştirmeyi, minimum idari mesafeyi seçmeyi veya en düşük metrik değeri belirlemeyi seçebilirim. Uygun kriterler, en iyi performansa ve en az parazit miktarına bağlıdır.

25. DNS Nedir ve İnternette Nasıl Kullanılır?

Bu teknik bir ağ mühendisi mülakat sorusudur. Cevap yoruma kapalıdır.

Örnek Cevap: DNS, alan adı sistemi anlamına gelir. Web sitesi aramasındaki isimle web sitesi internet protokolü ile eşleşmesi, internetin kritik bir parçasıdır. Bu, internette farklı kaynakları bulmayı kolaylaştırır.

Genel Ağ Mühendisi Mülakat Soruları

 1. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 2. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?
 3. Maaş Beklentiniz Nedir?
 4. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 5. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 6. Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?
 7. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 8. En Büyük Tutkunuz Nedir?
 9. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 10. Kariyer Hedefiniz Nedir?
 11. Yönetim Tarzınız Nedir?
 12. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 13. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 14. Pozisyonu Nereden Duydunuz?
 15. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?
 16. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 17. Gelecek İçin Amaçların Neler?
 18. Sizi Ne Motive Eder?
 19. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı?
 20. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?

Unutmadan..

Bunlar, görüşmenizde karşılaşacağınız en popüler ağ mühendisi mülakat sorularından bazılarıdır. İş bulma şansınızı artırmak için biraz zaman ayırın ve cevaplarınızı şimdiden düşünün. Daha fazla kaynak için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edin.

Yaklaşan mülakatınızda başarılar dileriz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir